Matura 2019. Arkusze z języka polskiego. „Dziady” i „Samotność” w ostatnim zadaniu
Matura 2019 rozpoczęła się w poniedziałek 6 maja. CKE opublikowała właśnie arkusze z języka polskiego. Jaki był temat rozprawki? Czego dotyczyły pytania zamknięte?
Matura 2019 – fałszywe alarmy bombowe
Pierwszy dzień matur przyniósł sporo emocji. W wielu szkołach uczniowie nie przystąpili do egzaminów ze względu na ogłoszone alarmy bombowe. W placówkach w województwach świętokrzyskim, śląskim, opolskim, mazowieckim i małopolskim egzaminy rozpoczęły się z dużym opóźnieniem. Zanim zdający przystąpili do testów, placówki były sprawdzane przez strażaków i saperów. We wszystkich przypadkach alarmy bombowe okazały się fałszywe.
Matura 2019 – arkusze CKE z języka polskiego "nowa matura"
Matura 2019 rozpoczęła się od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zdający odpowiadali na pytania zamknięte badające umiejętność czytania ze zrozumieniem, a także znajomość lektur i zasad języka polskiego. Arkusz zawierał również pytania otwarte, spośród których najważniejsze było to, wymagające napisania rozprawki lub dokonania interpretacji wiersza. W tym roku uczniowie mieli do wyboru napisanie wypracowania na temat "Czym dla człowieka może być wolność" na podstawie „Dziadów cz.III” A. Mickiewicza. Drugi z tematów dotyczył interpretacji wiersza „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.
Arkusz z języka polskiego dostępny jest pod tym linkiem.
Matura 2019 – arkusze CKE z języka polskiego "stara matura"
Maturzyści zdający egzamin w starej formule również odpowiadali na pytania otwarte i zamknięte. Ostatnie zadanie również dotyczyło napisania wypracowania na jeden dwóch zaproponowanych tematów. Pierwszy z nich dotyczył porównania postawy bohaterów wobec pracy, na podstawie podanych fragmentów "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta i "Robotników" Marka Hłaski. Drugi temat dotyczył interpretacji utworu "Ornamentatorzy" Zbigniewa Herberta.
Arkusz z języka polskiego (stara matura) dostępny jest pod tym linkiem.
Matura 2019 – harmonogram egzaminów
Matura z języka polskiego to dopiero pierwszy z wielu egzaminów, z którymi w najbliższych dniach zmierzą się maturzyści. W poniedziałek 6 maja o godzinie 14 rozpocznie się egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Harmonogram pozostałych egzaminów przedstawia się następująco:
- 6-22 maja – egzamin ustny z języka polskiego
- 6-25 maja – egzamin ustny z języków obcych nowożytnych
- 7 maja – matematyka poziom podstawowy (godzina 9), język łaciński i kultura antyczna (godzina 14)
- 8 maja – język angielski poziom podstawowy (godzina 9) i poziom rozszerzony (godzina 14)
- 9 maja – matematyka poziom rozszerzony (godzina 9), filozofia (godzina 14)
- 10 maja – biologia (godzina 9), wiedza o społeczeństwie (godzina 14)
- 13 maja – chemia (godzina 9), informatyka (godzina 14)
- 14 maja – język niemiecki poziom podstawowy (godzina 9), poziom rozszerzony i dwujęzyczny (godzina 14)
- 15 maja – geografia (godzina 9), historia sztuki (godzina 14)
- 16 maja – język rosyjski poziom podstawowy (godzina 9), poziom rozszerzony i dwujęzyczny (godzina 14)
- 17 maja – język francuski poziom podstawowy (godzina 9), poziom rozszerzony i dwujęzyczny (godzina 14)
- 20 maja – fizyka i astronomia/fizyka (godzina 9), historia (godzina 14)
- 21 maja – język hiszpański poziom podstawowy (godzina 9), poziom rozszerzony i dwujęzyczny (godzina 14)
- 22 maja – język włoski poziom podstawowy (godzina 9), poziom rozszerzony i dwujęzyczny (godzina 14) oraz język łemkowski (poziom podstawowy i rozszerzony o godzinie 14)
- 23 maja – o godzinie 9 rano odbędzie się egzamin z języka mniejszości narodowych (poziom podstawowy) oraz języka kaszubskiego (poziom podstawowy i rozszerzony). Na godzinę 14 zaplanowano egzaminy z języka mniejszości narodowych (poziom rozszerzony) oraz wiedzy o tańcu i historii muzyki.