Trwa ładowanie...

Matura 2019: Anna Zalewska o egzaminie maturalnym. Mimo strajku nauczycieli odbędzie się bez zakłóceń?

Matura 2019: Szefowa resortu edukacji, Anna Zalewska, podtrzymuje, że mimo strajku nauczyciel egzamin maturalny odbędzie się w wyznaczonym terminie.

Share
Matura 2019: Anna Zalewska o egzaminie maturalnym. Mimo strajku nauczycieli odbędzie się bez zakłóceń?
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski
dn4fezd

Matura 2019 – Zalewska o egzaminie maturalnym

W poniedziałek, 15 kwietnia, szefowa resortu edukacji zapowiedziała, że mimo strajku nauczycieli wszystkie terminy matur są podtrzymane. Zaapelowała także do dyrektorów szkół o możliwie sprawne przeprowadzenie rad klasyfikacyjnych. Według Anny Zalewskiej, 50 proc. szkół ponadgimnazjalnych nie bierze udziału w strajku i nie ma powodów do obaw związanych z przebiegiem egzaminu. Oceny zostały już zaproponowane, a rodzice poinformowani o wynikach uczniów. W dalszej kolejności dyrektorzy przeprowadzą rady klasyfikacyjne. Minister edukacji narodowej przyznała, że w ty m tygodniu będzie rozmawiać z dyrektorami placówek edukacyjnych, którzy odczuwają jakieś zaniepokojenie. Mają to być indywidualne dyskusje, przeprowadzane w gronie pedagogicznym. Jej zdaniem, zarówno ministerstwo, jak i pracownicy szkół nie wyobrażają sobie sytuacji, w których uczniowie byliby zmuszeni do powtarzania roku z powodu odwołania rad klasyfikacyjnych.

Matura zależy od dyrektorów

Według Zalewskiej, system edukacji jest jednym z bardziej zdecentralizowanych w Polsce i każdy ma tutaj swoją kompetencję oraz odpowiedzialność. Przyznała, że ministerstwo edukacji nie ingeruje wprost w życie szkół, które są samodzielnymi jednostkami. Kompetencje dyrektora, rady pedagogicznej i nauczycieli zostały określone w przepisach, a w obecnie wszystko jest w rękach dyrektorów konkretnych szkół.

Przypominamy, że w piątek Prezydium Zarządu Głównego ZNP zadecydowało o kontynuacji strajku i wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Strajk w niezmienionej formie kontynuuje także należące do FZZ Prezydium Zarządu Krajowego WZZ „Solidarność – Oświata”.

dn4fezd

Podziel się opinią

Share
dn4fezd
dn4fezd
Więcej tematów