Trwa ładowanie...

Matura 2018. Jak wygląda egzamin dojrzałości? Wyjaśniamy

Matura zbliża się wielkimi krokami. 4 maja absolwenci liceum zmierzą się z pierwszym egzaminem. Publikujemy jej harmonogram i wyjaśniamy, jak będzie wyglądała oraz kiedy zostaną opublikowane wyniki.

Share
Matura 2018. Jak wygląda egzamin dojrzałości? Wyjaśniamy
Źródło: East News, fot: Dawid Lukasik
d2qekah

Egzamin maturalny jest podzielony na część pisemną oraz ustną. Pierwsza potrwa od 4 do 23 maja, druga – od 5 do 25 maja. Każdego dnia zostaną przeprowadzone dwie sesje egzaminacyjne - pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00.

Egzamin przygotowano w dwóch formułach - nowej i starej. Pierwsza jest przeznaczona przede wszystkim dla tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Druga - dla uczniów, kórzy ukończyli liceum w latach 2005–2014 lub technikum w latach 2006–2015 i zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.

d2qekah

Do egzaminu w nowej formule przystąpi ok. 272 600 zdających. Tegoroczni absolwenci muszą podejść do egzaminu pisemnego z: języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym i języka nowożytnego na poziomie podstawowym.

Zobacz także: Protest w Sejmie. Uczestnicy pełni nadziei po spotkaniu z prezydentem

W części ustnej są zobowiązani do stawienia się na egzaminie z języka polskiego i języka nowożytnego. Nie ma znaczenia, na jakim poziomie.

CKE
Źródło: CKE
CKE
Źródło: CKE
CKE
Źródło: CKE
CKE
Źródło: CKE

Oprócz tego maturzyści muszą również podejść do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie kolejnych pięciu dodatkowych przedmiotów.

d2qekah

Prace maturzystów będą sprawdzać egzaminatorzy. Okręgowe komisje egzaminacyjne prześlą świadectwa do szkół do 3 lipca. Tego dnia wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą umieszczane na stronie CKE, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na portalu WP. Materiały z matur, które rozpoczynają się o godz. 9:00, zostaną opublikowane w internecie tego samego dnia około godz. 14:00. Natomiast w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qekah

Podziel się opinią

Share
d2qekah
d2qekah
Więcej tematów