Trwa ładowanie...
d1x1k25

Matura 2018. Jak wygląda egzamin dojrzałości? Wyjaśniamy

Matura zbliża się wielkimi krokami. 4 maja absolwenci liceum zmierzą się z pierwszym egzaminem. Publikujemy jej harmonogram i wyjaśniamy, jak będzie wyglądała oraz kiedy zostaną opublikowane wyniki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie wszystkie przedmioty można mieć przy sobie na maturze
Nie wszystkie przedmioty można mieć przy sobie na maturze (East News, Fot: Dawid Lukasik)
d1x1k25

Egzamin maturalny jest podzielony na część pisemną oraz ustną. Pierwsza potrwa od 4 do 23 maja, druga – od 5 do 25 maja. Każdego dnia zostaną przeprowadzone dwie sesje egzaminacyjne - pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00.

Egzamin przygotowano w dwóch formułach - nowej i starej. Pierwsza jest przeznaczona przede wszystkim dla tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Druga - dla uczniów, kórzy ukończyli liceum w latach 2005–2014 lub technikum w latach 2006–2015 i zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy.

Matura 2018. Co można przynieść, a czego nie wolno

d1x1k25

Do egzaminu w nowej formule przystąpi ok. 272 600 zdających. Tegoroczni absolwenci muszą podejść do egzaminu pisemnego z: języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki na poziomie podstawowym i języka nowożytnego na poziomie podstawowym.

Zobacz także: Protest w Sejmie. Uczestnicy pełni nadziei po spotkaniu z prezydentem

W części ustnej są zobowiązani do stawienia się na egzaminie z języka polskiego i języka nowożytnego. Nie ma znaczenia, na jakim poziomie.

   CKE
(CKE)
   CKE
(CKE)
   CKE
(CKE)
   CKE
(CKE)

Oprócz tego maturzyści muszą również podejść do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie kolejnych pięciu dodatkowych przedmiotów.

d1x1k25

Prace maturzystów będą sprawdzać egzaminatorzy. Okręgowe komisje egzaminacyjne prześlą świadectwa do szkół do 3 lipca. Tego dnia wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą umieszczane na stronie CKE, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na portalu WP. Materiały z matur, które rozpoczynają się o godz. 9:00, zostaną opublikowane w internecie tego samego dnia około godz. 14:00. Natomiast w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x1k25

Podziel się opinią

Share
d1x1k25
d1x1k25
Więcej tematów