Matura 2018: Zobacz, kto odpowiadał za układanie pytań
Matura 2018 startuje już 4 maja. Kto wymyślał i układał pytania, z którymi zmierzą się tegoroczni maturzyści? - Głównie wykładowcy wyższych uczelni i nauczyciele - mówią WP przedstawiciele Komisji Egzaminacyjnych. Zapytaliśmy więc, czy możemy poznać konkretne nazwiska.
Egzamin maturalny powstaje zazwyczaj przez wiele miesięcy. Jak wygląda ten proces? Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE) zbierają grono ekspertów, którzy tworzą propozycje poszczególnych zadań.
Dyrektor CKE Marcin Smolik zdradza nam, że zadania te trafiają następnie do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To dopiero ona wskazuje, jakie pytania znajdą się na maturze, a jakie nie. - Z przyczyn oczywistych, nie ujawniamy nazwisk autorów zadań - mówi Smolik.
Zobacz także: Matura 2018: terminy egzaminów i wymagania CKE
Eksperci zapewniają, że nie ma takiej możliwości, aby pytania poznać jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu. - Propozycje zadań muszą być w pełni autorskie - mówi Krzysztof Lodziński, wicedyrektor OKE w Warszawie. Zapewnia więc, że nawet osoba przygotowująca określone zadania nie wie, czy maturzyści faktycznie będą się z nimi mierzyć.
A kto tworzy słynne już klucze odpowiedzi? - Ci sami autorzy, którzy przygotowują pytania - słyszymy. Eksperci zdradzają, że klucz sprawia zazwyczaj znacznie więcej trudności, niż opracowanie samych zadań.
Pytań nie zna nawet minister edukacji!
- Układanie takich egzaminów jest trudniejsze niż komukolwiek mogłoby się wydawać - zapewnia w rozmowie z Wirtualną Polską minister edukacji narodowej w latach 2013-2015 Joanna Kluzik-Rostkowska (PO).
Dodaje, że od wielu lat układanie pytań nie stwarza żadnych poważnych problemów. - W CKE zajmuje się tym zespół ekspertów. Jako minister nie ingerowałam za bardzo w ich pracę. Co więcej, jak każdy inny Polak, nie miała pojęcia jakie pytania pojawią się na maturze. Zero przecieków - zapewnia z uśmiechem Kluzik-Rostkowska.
Zobacz także: Miller wraca do formy. "Nowoczesna to powtórka”
Egzaminy muszą być porównywalne rok do roku
Osoby zajmujące się tworzeniem pytań egzaminacyjnych przekonują, że trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy powstały konkretne zadania. Bardzo często skompletowanie ciekawych pytań, które złożą się na cały arkusz, trwa kilka lat. Eksperci odpowiedzialni za ich tworzenie muszą pamiętać, żeby arkusze były porównywalne rok do roku i nie było między nimi dużych wahań.
Porównuje się różne parametry, np. to czy polecenia nie są za łatwe, za trudne, czy dobrze różnicują zdających i są zrozumiałe. Test nie może opuścić budynku, w którym pracują nad nim eksperci. Dokumenty znajdują się w sejfie. Wyznaczony do pracy pokój musi być zamknięty na klucz.
Po żmudnej pracy przychodzi wreszcie moment, kiedy wszystkie rodzaje testów z zestawami zadań z 28 przedmiotów są gotowe. Wówczas do drukarni udaje się pracownik Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z matrycą z wybranymi arkuszami i nadzoruje cały proces drukowania.
Sprawdza nakład oraz zachowanie procedur tajności. Po skończeniu tego etapu matryce zostają zniszczone. Każdy arkusz jest w trzech miejscach zabezpieczony specjalnymi nalepkami uniemożliwiającymi jego otwarcie. Tu zaczyna się wielkie przedsięwzięcie logistyczne, czyli pakowanie i rozdzielenie przesyłek do około 7 tysięcy szkół.
Jak pokonać stres na maturze?
Matura wiąże się z napięciem i długimi przygotowaniami. - W przypadku tego rodzaju egzaminów, stres traktujemy zwykle jako coś przerażającego i niepożądanego. Trzeba jednak pamiętać, że nerwy mogą być również źródłem pozytywnej energii - podkreśla Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Jak dodaje, "tylko od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy daną sytuację stresową". Nie powinniśmy koncentrować się na celu, a na samym zadaniu. Dlatego powinniśmy zaplanować etapy przyswajania wiedzy. Nauka będzie przynosiła lepsze rezultaty, gdy znajdziemy czas na odpoczynek i zredukowanie napięcia np. poprzez aktywność fizyczną, przebywanie na świeżym powietrzu, czy spotkania z przyjaciółmi.
Jeśli stres pojawi się w trakcie egzaminu, warto wykonać proste ćwiczenie relaksacyjne - zamknąć oczy, wraz z wdechem wyobrażać sobie, że fala odpływa, z wydechem że fala przypływa. - Zaledwie 30-60 sekund odpoczynku pozwoli nam wyrównać oddech i powrócić do rozwiązywania zadań - zapewniają eksperci SWPS.
Obejrzyj wideo i poznaj kilka podstawowych metod na zwalczanie stresu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl