Afera ws. amunicji. Morawiecki do Tuska: Czekałbyś na dostawę hełmów

"To, że potrafisz robić interesy na maseczkach (...) wszyscy wiedzieli od dawna, ale że na amunicji też?" - napisał Donald Tusk na platformie X. Premier skomentował w ten sposób doniesienia w sprawie działań byłego premiera Mateusza Morawieckiego. "Ty czekałbyś na niemieckie hełmy" - odpowiedział mu były szef rządu.

 "Mateuszu, potrafisz robić interesy". Morawiecki odpowiada Tuskowi
"Mateuszu, potrafisz robić interesy". Morawiecki odpowiada Tuskowi
Źródło zdjęć: © PAP, X
Justyna Lasota-Krawczyk

19.08.2024 | aktual.: 19.08.2024 14:58

"Mateuszu, to, że potrafisz robić interesy na respiratorach, maseczkach, wizach czy generatorach, wszyscy wiedzieli od dawna. Ale że na amunicji też i to na 14 miliardów?" - napisał Donald Tusk na platformie X, zwracając się do byłego premiera.

Nie czekał długo na odpowiedź. "Panie Donaldzie, gdybyś wtedy rządził - czekałbyś na dostawę niemieckich hełmów, a nie budował fabrykę polskiej amunicji" - zwrócił się Morawiecki do Tuska.

We wcześniejszym wpisie były szef rządu skomentował publikację Onetu. "Uśmiechniętym przeszkadza nawet… budowa fabryki produkującej amunicję" - napisał na platformie X.

Publikację poufnych dokumentów w portalu informacyjnym uznał za cios w polskie bezpieczeństwo. "Tak wygląda troska o bezpieczeństwo Polski, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna" - stwierdził Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skandal w Polskiej Amunicji

Portal Onet, powołując się na poufne dokumenty, podał w poniedziałek, że rząd PiS przekazując prywatnym firmom kontrolę nad produkcją amunicji dla wojska, nie zabezpieczył interesów państwa. Ponadto firmy te nie miały doświadczenia w produkcji amunicji.

Jak opisywaliśmy w Wirtualnej Polsce, Rada Ministrów powołała do życia program Narodowa Rezerwa Amunicyjna uchwałą z marca 2023 roku. W Dzienniku Ustaw zapisano, że jego celem jest "rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej oraz uzupełnienie jej rezerw, adekwatnie do zwiększonych potrzeb, związanych z rozbudową potencjału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej". Do realizacji programu wyznaczono spółkę Polska Amunicja, którą tworzą rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu i trzy podmioty prywatne, które nie miały w tym zakresie doświadczenia.

Według Onetu na tydzień przed swoją dymisją Morawiecki podpisał "tajną uchwałę nakazującą zakup pocisków wartych nawet 12 mld zł".

"Zgodnie z ustaleniami poczynionymi na linii ówczesne władze i Polska Amunicja, ta ostatnia zobowiązała się do dostarczania 50 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm (ze środków NRA przeznaczono na to kwotę 12 mld zł), ale przede wszystkim budowy zupełnie nowej fabryki tego rodzaju pocisków w Ząbkowicach Śląskich koło Kłodzka na Dolnym Śląsku (2 mld zł)" - czytamy.

Portal podał, że obecne Ministerstwo Obrony Narodowej kwestionuje te decyzje, przekonując, że w tej sprawie interes Skarbu Państwa nie został należycie zabezpieczony. Postuluje wstrzymanie programu i powiadomienie prokuratury.

Źródło: Onet, X, WP Wiadomości

Komentarze (920)