Trwa ładowanie...
d38jtuq

Mateusz Morawiecki w Sejmie. Rozmawia z szefem MON

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Sejmu. Szef polskiego rządu spotkał się z ministrami obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. Politycy rozmawiali podczas gdy pozostali posłowie głosowali na sali plenarnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński rozmawiali w piątek w Sejmie
Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński rozmawiali w piątek w Sejmie (East News, Fot: Karol Makurat/REPORTER)
d38jtuq

Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński rozmawiali w piątek na Wiejskiej w sali, gdzie odbywają się posiedzenia jednej z sejmowych komisji. Przed wejściem czekała grupa funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Po skończeniu narady żaden z nich nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy.

Niedzielny marsz w Warszawie

d38jtuq

Wszystko wskazuje, że politycy rozmawiali o organizacji marszu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze dwa dni temu wszystko wskazywało że największą imprezą tego dnia będzie Marsz Niepodległości. Po tym, jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała jego organizacji, wydarzenia zaczęły zmieniać się jak w kalejdoskopie.

Z inicjatywą organizacji osobnego marszu wystąpił prezydent. Decyzję ogłosił po nagłym spotkaniu z premierem.

W kolejnych godzinach okazało się, że decyzja prezydent Warszawy była niezgodna z prawem, zresztą narodowcy i tak zamierzali wystartować zgodnie z planem, o godzinie 14. Prezydent Andrzej Duda zaprosił wszystkich na marsz, który rozpocznie się godzinę później. Uczestnictwo w nim potwierdził m. in Jarosław Kaczyński.

d38jtuq

Kto ochroni marsze?

W czwartek pojawiły się informacje, że w związku z protestem w policji (tzw. psia grypa) marsz prezydencki będzie ochraniany przez żandarmerię wojskową. Szef policji chcąc zachęcić funkcjonariuszy do powrotu do pracy w niedzielę oferował im nawet dniówkę w wysokości tysiąca złotych.

Policjanci jednak nie ugięli się. To skłoniło szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego do pójścia na liczne ustępstwa. W czwartek późnym wieczorem minister porozumiał się z policyjnymi związkowcami. Mundurowi wracają zatem na ulicę i będą w odpowiedniej liczbie ochraniać marsze.

d38jtuq

Jednak jeden marsz?

Istnieje szansa, że narodowcy i rządzący pójdą w jednym marszu. Ustawa o zgromadzeniach zmieniona przez PiS niespełna dwa lata temu daje organizatorom imprezy cyklicznej pierwszeństwo. Jako że trasy i pory marszów pokrywają się, rządzący wznowili negocjacje w celu wspólnej organizacji wydarzenia.

Zobacz także: Budka w programie "Tłit": Gronkiewicz-Waltz pokazała, jak trzeba się zachować

- Rząd zmienił negocjatorów, toczą się rozmowy w sprawie wypracowania kompromisu dotyczącego wspólnych obchodów 11 listopada - poinformował w piątek rano w programie Onetu Krzysztof Bosak, wiceszef Ruchu Narodowego.

d38jtuq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38jtuq

Podziel się opinią

Share

d38jtuq

d38jtuq
Więcej tematów