Mateusz Morawiecki: pogróżki Kremla są niedopuszczalne
- Rozmawialiśmy dzisiaj o specjalnych rozwiązaniach dla Ukrainy, przyspieszonej ścieżce wejścia do Unii Europejskiej. Całe NATO i Unia Europejską stoją murem za Szwecją i Finlandią. Cieszymy się bardzo z tego, że mamy prawdopodobne poszerzenie NATO o dwa kraje - mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Portugalii Antonio Costą.
20.05.2022 | aktual.: 20.05.2022 11:04
Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że cieszy się ze spotkania z premierem Portugalii. - Niedawno obchodziliśmy 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Portugalią a Polską. Świętowalibyśmy to, gdyby nie to, że mamy do czynienia z tragiczną sytuacją w Ukrainie - mówił premier.
"Nie ma powrotu do stanu sprzed 24 lutego"
Głównym tematem rozmowy była kwestia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. - Dyskutowaliśmy o tym, jak świat wyglądał przed 24 lutego i jak wygląda teraz. Musimy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej wojska rosyjskie opuściły Ukrainę i żeby zapanował pokój. Do tego potrzebna jest jedność w ramach Unii Europejskiej i NATO - podkreślił Morawiecki.
Zdaniem polskiego premiera nie ma możliwości powrotu do tego, co było przed 24 lutego. - Niektóre kraje do niedawna tak myślały: wróćmy do business as usual, kupujmy gaz, ropę z Rosji. Nie, Polska i Portugalia są tego zdania, że musimy się raz na zawsze uniezależnić od rosyjskich węglowodorów - zaznaczył.
"Europa nie może zatrzymać się w pół drogi"
Morawiecki mówił też o współpracy polsko-portugalskiej.
- Portugalia i Polska, choć to odległe kraje, pracują ręka w rękę, żeby jedność utrzymać. Europa nie może zatrzymać się w pół drogi, tak jak nie można w połowie mieć pokoju. Musimy zapewnić bezpieczeństwo w Unii Europejskiej i także w Ukrainie - dodał.
"Zwyciężymy Rosję"
- Wiemy wszyscy i wiemy obaj, że musimy wzmacniać obronność Europy, ale również mechanizmy perswazji w sytuacji, jaka ma miejsce, tego barbarzyństwa ze strony Rosji na terytorium Ukrainy - powiedział premier Portugalii.
Costa wyraził podziw dla Polski, dla sposobów, w jaki Polska wsparła Ukrainę, w jaki przyjęła uchodźców z tego kraju. - Pomoc wojskowa, ale również bezpieczeństwo energetyczne - to były dwa podstawowe tematy - relacjonował rozmowę z premierem Morawieckim.
Podkreślił, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Portugalia uważa, że należy oprzeć się na odnawialnych źródłach energii i uniezależnić się od węgla. - Jesteśmy zainteresowani, by wspierać Polskę w jej wyjątkowych wysiłkach, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważony rozwój - zadeklarował.
- Portugalia uważa, że musimy w Europie być solidarni, ale również musimy być solidarni pod względem humanitarnym, szczególnie w stosunku do uchodźców, którzy uciekają od bestialstw wojennych. W Portugalii przyjęliśmy wszystkich Ukraińców, również jesteśmy gotowi wspierać Polskę w jej pomocy humanitarnej dla uchodźców - podkreślił.
- Zwyciężymy Rosję, zagwarantujemy prawo do niezawisłości Ukrainy - zapewnił Costa.
Wsparcie dla Ukrainy
Premier zapowiedział dalsze wsparcie dla Ukraińców. - Musimy wzmacniać Ukrainę od strony wojskowej, ekonomicznej, humanitarnej. O tym także rozmawialiśmy z premierem Antonio Costą. Razem musimy budować wzmocnioną flankę Unii Europejskiej i NATO - przekonywał.
Szef polskiego rządu podkreślał znaczenie Mariupola. - Pozostanie symbolem walki o wolność, walki o niepodległość. Pamiętajmy o tym, ponieważ naszym obowiązkiem jest dać Ukrainie nadzieję na odbudowę kraju po zakończonej wojnie - zakończył.
Spotkanie premierów było też okazją, by omówić przygotowania do planowanego na czerwiec szczytu NATO w Madrycie.