Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Operacja zakończona". Szojgu ze specjalnym przekazem do Putina [NA ŻYWO]

Trwa 86. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie informują o przejęciu pełnej kontroli nad kombinatem Azowstal w Mariupolu - podał agencja Reutera. Rosyjscy okupanci wystrzelili pocisk w obiekt cywilny zlokalizowany w obwodzie odeskim. "Rakieta uderzyła w rejonie Odessy. Pachnie amoniakiem, ale ratownicy mówią, że wszystko jest w porządku. Na miejscu trwa gaszenie pożaru. Wcześniej syreny alarmowe wyły niemal w całej Ukrainie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie wydali nowy komunikat o Azowstalu. "Pod pełną kontrolą" Rosjanie wydali nowy komunikat o Azowstalu. "Pod pełną kontrolą" Źródło: East News
d2x2y0t
d2x2y0t
Trwa łączenie
01:09, 21.05.2022

Brytyjski  premier Boris Johnson w przeprowadzonej w piątek wieczorem rozmowie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem przekonywał go, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.

Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy podzielają głębokie zaniepokojenie trwającą rosyjską napaścią na Ukrainę  i jej dalekosiężnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa i stabilności regionu euroatlantyckiego i całego świata, a także uzgodnili, że będą współpracować w celu odblokowania szlaków dostaw ukraińskich zapasów  zboża i złagodzenia wzrostu cen żywności na świecie.

"W kwestii rozszerzenia NATO premier zwrócił uwagę na zagrożenie,  jakie Rosja stwarza dla swoich europejskich sąsiadów i podkreślił, że  Finlandia i Szwecja byłyby cennym uzupełnieniem sojuszu NATO. Zachęcił  prezydenta Erdogana do współpracy ze szwedzkimi, fińskimi i NATO-wskimi  partnerami w celu rozwiania wszelkich obaw przed szczytem w Madrycie w  przyszłym miesiącu i powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić  wsparcia" - napisano w komunikacie.

00:51, 21.05.2022

- Zachodni partnerzy byli zaangażowani w  ewakuację obrońców Mariupola. Choć szczegółów nie ujawniono, prezydent  Ukrainy powiedział, że Kijów prowadził negocjacje w sprawie ewakuacji z  przywódcami kilku państw, w tym Turcji, Szwajcarii i Izraela - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Kyiv Independent. 

00:39, 21.05.2022

Unia Europejska chce odciąć się od rosyjskiego gazu do 2027 roku - odnotowuje stacja NEXTA.

00:23, 21.05.2022

"Ukraiński rząd przyznał świadczenia wolontariuszom i członkom rodzin poległych żołnierzy" - informuje Ukrinform. 

00:07, 21.05.2022

"Lotnictwo zniszczyło 20 jednostek rosyjskiego sprzętu w ciągu jednego dnia, a obrona powietrzna zlikwidowała pięć celów powietrznych" - przekazuje Ukrinform, podsumowując piątkowe działania sił Kijowa w walce z Rosjanami.

23:54, 20.05.2022

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała, że chciałaby wysłać nowoczesną broń rówież do Mołdawii, aby uchronić ten kraj przed groźbą rosyjskiej inwazji i ujawniła, że prowadzone są rozmowy na ten temat.

W  wywiadzie, który ukaże się w sobotniej edycji dziennika "The Daily Telegraph", Truss powiedziała, że prowadzone są rozmowy na temat zapewnienia nie tylko Ukrainie, ale i Mołdawii "NATO-wskiego standardu" obrony, aby odstraszyć wszelkie przyszłe ataki. Dopytywana o szczegóły, a  zwłaszcza o to, czy chce, aby Mołdawii dostarczano zachodnią broń i dane wywiadowcze, szefowa brytyjskiej dyplomacji dała do zrozumienia, że  jest to w planach.

23:53, 20.05.2022

"20 maja prokuratorzy Specjalistycznej Prokuratury Ekologicznej w obwodzie  charkowskim, specjaliści od materiałów wybuchowych, biegli sądowi i  specjaliści Państwowej Inspekcji  Ekologicznej przeprowadzili inspekcję na terenie Państwowego Centrum  Badawczego - Charkowski Instytut Fizyki i Techniki" - podaje portal Ukraińska Prawda.

23:38, 20.05.2022

"Doskonała wymiana poglądów z polskim ministrem Szymonem Szynkowskim vel  Sęk. Widzimy wszystko, co Polska robi dla Ukrainy i obaj dążymy do  członkostwa Ukrainy w UE" - przekazał irlandzki minister ds. europejskich Thomas Byrne, w komunikacie po spotkaniu z wiceszefem polskiego MSZ.

23:35, 20.05.2022

Amerykański Institute for the Study of War opublikował mapy pokazujące układ sił we wschodniej Ukrainie.

23:32, 20.05.2022

W cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw  Zachodu o stworzenie mechanizmu, który pozwalałby skonfiskować rosyjski majątek i w ten sposób zgromadzone fundusze użyć do finansowania odbudowy Ukrainy.

Ukraiński przywódca powiedział, że po wyzwoleniu kraju od rosyjskiej okupacji i osądzeniu zbrodniarzy wojennych należy zadbać, aby Rosja zrekompensowała wszystko, co zniszczyła na Ukrainie.

Zełenski oświadczył, że za "każdy spalony dom, każdą zrujnowaną  szkołę i zrujnowany szpital" Rosja musi zapłacić. Dodał. że "rosyjskie  środki finansowe jako rekompensata powinny trafić do każdej  poszkodowanej osoby, rodziny, firmy".

23:26, 20.05.2022

"Niemcy i Katar podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki w celu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i rezygnacji z wykorzystania gazu rosyjskiego" - przekazała agencja Ukrinform. 

23:10, 20.05.2022
Wołodymyr Zełenski do Ukraińców

Dzisiaj mijają trzy lata odkąd zostałem prezydentem Ukrainy. Dziękuję za wasze zaufanie. Jestem dumny z bycia prezydentem. Kocham Was! Nie zawiodę!  

22:51, 20.05.2022

"W sobotę 21 maja Rosja odetnie dostawy energii elektrycznej do krajów bałtyckich, bo paneuropejska giełda energii elektrycznej Norwegian Nord Pool wstrzymała handel z rosyjskim przedsiębiorstwem państwowym Inter RAO z powodu ryzyka braku płatności za energię elektryczną z Rosji" - informuje portal The Kyiv Independent.

22:48, 20.05.2022

"Oleksiy  Kuleba zastąpi Ołeksandra Pawliuka na stanowisku szefa Kijowskiej  Obwodowej Administracji Państwowej" - podaje agencja Ukrinform.

22:36, 20.05.2022

"Zastałem Ołeksandra siedzącego samotnie w innym pomieszczeniu piwnicy. Był w szoku. Całe swoje życie poświęcił na uczynienie swojego mieszkania swoim domem. Rosyjski pocisk zniszczył go w jednej chwili" - napisał Christopher Miller z Politico.

22:12, 20.05.2022

Symbol "Z" na ramieniu pracownika reżimowej telewizji z Rosji widać na zdjęciu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez dziennikarza "The Guardian".

22:06, 20.05.2022

Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie  kontrolują teraz cały teren zakładów - podał Reuters, cytując ogłoszony komunikat ministerstwa obrony Rosji.

Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. "Podziemne instalacje kombinatu, w których chronili się bojownicy, przeszły pod pełną kontrolę wojsk rosyjskich" - pisze Reuters za komunikatem resortu obrony w Moskwie. 


21:40, 20.05.2022

W ciągu dnia ukraińscy obrońcy w Donbasie odparli 11 ataków wroga, zniszczyli m.in. osiem czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 10 jednostek bojowych pancernych.

21:32, 20.05.2022

Litwini rezygnują z rosyjskiej energii elektrycznej. Prąd z Federacji Rosyjskiej przestanie być importowany w niedzielę 22 maja. O tym fakcie poinformował litewski operator Litgrid na Twitterze. Wcześniej ze sprowadzania rosyjskiej energii elektrycznej zrezygnowała także Finlandia.

21:22, 20.05.2022

Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, wart blisko 40 mld dolarów, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - podał dziennik "Washington Post".

Senat USA przyjął w czwartek ustawę, na mocy której Kijów otrzyma pomoc wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą.

W marcu Kongres przegłosował przeznaczenie na wydatki związane z wojną na Ukrainie, w tym pomoc zbrojeniową i dla uchodźców, 13,6 mld dolarów. Wraz z nowym pakietem amerykańska pomoc będzie opiewała na blisko 54 mld dolarów.

21:18, 20.05.2022

- Od początku operacji specjalnej w Ukrainie, nasiliły się cyberataki na rosyjskie systemy informatyczne. Musimy stworzyć system, który nas przed tym zabezpieczy - mówił rosyjski przywódca Władimir Putin na forum Rady Bezpieczeństwa FR. Na zorganizowanej online konferencji był obecny gen. Walerij Gierasimow.

21:10, 20.05.2022

"Ukraińscy obrońcy z Azowstalu, bohaterowie, dziękujemy Wam" - przekazała Emine Dżaparowa, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x2y0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2x2y0t
Więcej tematów