Trwa ładowanie...

Mateusz Morawiecki o negocjacjach ws. migracji. "Odnieśliśmy wielki sukces"

- Stanowisko Polski jest od dzisiaj w nocy stanowiskiem Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli. Jak podkreślił, wnioski wypracowane podczas szczytu UE są korzystne dla Polski.
Share
Morawiecki o negocjacjach w Brukseli
Morawiecki o negocjacjach w Brukseli Źródło: PAP, Fot: Marcin Kmiecinski
dqu2yzd

W nocy doszło porozumienia przywódców krajów Unii Europejskiej w sprawie wniosków ze szczytu. Rozmowy trwały niemal dziewięć godzin. Głównym tematem szczytu, który odbył się w Brukseli, była unijna polityka migracyjna. Chodziło o mechanizm relokacji uchodźców. Przywódcy państw zgodzili się, by był on dobrowolny.

Morawiecki powiedział dziennikarzom, że polska strona "powstrzymała dwuletnią, silną presję ze strony wielu państw". - Zdołaliśmy zabezpieczyć jedność naszego regionu.Ta jedność dzisiaj w nocy bardzo mocno się przydała, ponieważ mówiliśmy jednym głosem - opowiadał premier.

Sef polskiego rządu zdradził, że podczas negocjacji nie było "żadnych gorących jakichś awantur czy scysji". - Przekonaliśmy po prostu do naszych racji, że model dystrybucji czy relokacji uchodźców nie może polegać na zmuszaniu państw członkowskich do przyjmowania jakichkolwiek grup uchodźców wbrew woli suwerennego państwa. My przekonaliśmy właściwie w pełni do naszych racji pozostałe kraje UE. Stanowisko Polski jest od dzisiaj w nocy stanowiskiem UE – podkreslił Mateusz Morawiecki w Brukseli.

dqu2yzd

Jak poinformował premier, kompromisowe rozwiązanie, które zaproponowała Polska, zostało zaakceptowane przez te państwa, które "wcześniej były sceptyczne i bardzo mocno naciskały w ciągu ostatnich kilku miesięcy".

Zobacz także: Bosak uważa, że Polacy są szantażowani przez pracodawców. "Mamy już na twoje miejsce Ukraińca"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqu2yzd

Podziel się opinią

Share
dqu2yzd
dqu2yzd
Więcej tematów