Trwa ładowanie...
d2ss623

Mateusz Morawiecki o forum w Jerozolimie. "Prawda przegrała z polityką"

Jerozolima była w czwartek miejscem obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na Forum Holokaustu zabrakło prezydenta i premiera. Mateusz Morawiecki podkreśla, że powagę tych uroczystości zakłócił Władimir Putin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin zakłócił powagę uroczystości w Jerozolimie - uważa Mateusz Morawiecki
Władimir Putin zakłócił powagę uroczystości w Jerozolimie - uważa Mateusz Morawiecki (East News, Fot: JOHN THYS/AFP)
d2ss623

Polski premier przyznał w komentarzu dla "Faktu", że w porównaniu z "jawnie kłamliwymi" wypowiedziami prezydenta Rosji z ostatnich dni, jego czwartkowe przemówienie wydawało się łagodne. "Jednak mimo zmiany języka, to był ten sam Władimir Putin" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że rosyjski przywódca potępiając w Jerozolimie zbrodnie II wojny światowej, nawet słowem nie wspomniał o tym, że jej źródła sięgają porozumienia Hitlera i Stalina. "Potępiając zbrodnie niemieckie nawet przez chwilę nie zatrzymał się na wojennych zbrodniach sowieckich, z Katyniem na czele" - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki o forum w Jerozolimie. "Prawda przegrała z polityką"

"Władimir Putin zakłócił powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu" - przekonuje Morawiecki. Zwraca uwagę, że prezydent Rosji wszedł na salę spóźniony, tuż po tym, jak zgromadzeni mogli zobaczyć mapy fałszujące granice przedwojennej Polski, mapy, "na których nie zaznaczono odpowiednio terenów zagrabionych przez Stalina".

d2ss623

Zobacz też: Zdenerwowany Michał Kamiński. Mocne słowa o Władimirze Putinie

"Wczoraj w Jerozolimie prawda przegrała z polityką" - ubolewa Morawiecki. Jego zdaniem prawda o II wojnie światowej to prawda o dwóch zbrodniczych totalitaryzmach, których symbolami są Auschwitz i Gułag. "Zaprzeczenie tym faktom to cios wymierzony w wartości, które są podstawą porządku europejskiego. Biada Europie, jeśli obrońcą pokoju i hymanizmu ma być Władimir Putin" - wskazał premier.

Morawiecki ocenił, że prezydent Rosji chciał odebrać Polsce należne jej miejsce w historii II wojny światowej. "Ale Polska jest i będzie w niej zawsze obecna" - podkreślił.

d2ss623

Czytaj też: Jerozolima. Władimir Putin krytykuje polityczne wykorzystywanie Holokaustu. "To niedopuszczalne"

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ss623

Podziel się opinią

Share

d2ss623

d2ss623
Więcej tematów