Masowe protesty przeciwko wojnie w Iraku
Od kilkuset uczestników aż do dziesiątków tysięcy
liczyły antywojenne demonstracje, jakie odbyły się różnych krajach
w sobotę, na trzy dni przed czwartą rocznicą inwazji na Irak.
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/przeciwko-wojnie-w-iraku-6038700061910145g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/przeciwko-wojnie-w-iraku-6038700061910145g )
Przeciwko wojnie w Iraku
Na ponad 50 tysięcy szacują media liczbę uczestników demonstracji w Waszyngtonie. Protestom przeciwników wojny, którzy przemaszerowali pod Pentagon, towarzyszyła tam kontrdemonstracja obrońców kampanii w Iraku licząca około tysiąca osób.
Sześć tysięcy ludzi według policji, a według organizatorów kilkakrotnie więcej, manifestowało przeciwko wojnie w Iraku w Los Angeles. Mniejsze manifestacje, zarówno za jak i przeciw wojnie, miały miejsce również w San Francisco, San Diego i innych miastach USA.
W Europie prawdopodobnie największa antywojenna demonstracja odbyła się w Madrycie. Jej organizatorzy mówią nawet o 400 tysiącach uczestników, choć policja szacuje, że demonstrantów było kilkadziesiąt tysięcy, a świadkowie oceniają ich liczbę na nie więcej niż 100 tysięcy. Około 2 tys. osób manifestowało w Barcelonie. Łącznie w Hiszpanii zorganizowano w sobotę około stu demonstracji. Do kilkuset osób zgromadziły protesty w Sewilli, Walencji i Kadyksie.
W największym mieście Turcji Stambule demonstrowało przeciw wojnie, według różnych źródeł, od 3 do 6 tysięcy ludzi. W Atenach w marszu pod ambasadę USA wzięło udział około tysiąc osób. Kilkaset osób demonstrowało pod amerykańską placówką w stolicy Cypru Nikozji.
Protesty pod ambasadą amerykańską zorganizowano też w Kopenhadze i Pradze. W stolicy Czech około 150 osób manifestowało zarówno przeciw wojnie w Iraku jak i planom umieszczenia w tym kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
W Seulu około tysiąca osób domagało się wycofania z Iraku południowokoreańskich żołnierzy.