Masowe aresztowania po trzęsieniu ziemi w Turcji
Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay przekazał, że wydano nakazy aresztowania 134 osób zaangażowanych w budowę budynków, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi.
Wiceprezydent Turcji informacje o aresztowaniach przekazał w nocy z soboty na niedzielę - podała Sky News.
Przypomnijmy, że tureckie media ujawniły, że chociaż Turcja ma na papierze przepisy budowlane, które spełniają standardy inżynierii sejsmicznej, rzadko są one przestrzegane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Polski ratownik w Turcji: nie wymażę tego z pamięci
Trzęsienia ziemi w Turcji. Władze wymierzą karę
Tureckiego ministerstwa sprawiedliwości podkreślił, że ukarany będzie każdy odpowiedzialny za złe wykonanie prac budowlanych. Prokuratorzy rozpoczęli zbieranie wśród gruzów dowodów, by zbadać materiały użyte przy wznoszeniu budynków.
Ministerstwo Sprawiedliwości powołało biura prowadzące śledztwa w sprawie przestępstw związanych z trzęsieniami ziemi. Będą one identyfikowały wykonawców i inne osoby odpowiedzialne za roboty budowlane. Śledczy sprawdzą między innymi wydawane pozwolenia na budowę i na użytkowanie gruntów, uprawnienia i zgody wydane przez architektów i geodetów zaangażowanych przy budowie zniszczonych budynków.
Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
Liczba ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziły Turcję i Syrię, przekroczyła już ponad 33 tys. osób. Maleją szanse na odnalezienie ocalałych.
Prezydent Recep Tayyip Erdogan przyjechał w środę do zniszczonej w wyniku trzęsień ziemi prowincji Kahramanmaras. Turecki przywódca chciał skontrolować akcję ratunkową. Ujawnił także, że były pewne problemy w pierwszej reakcji na kataklizm.
Przypomnijmy, że wcześniej Erdogan ogłosił stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez 90 dni w 10 prowincjach kraju. Miejscowym ratownikom pomagają zespoły poszukiwawcze z ponad 20 krajów, które przysłały łącznie ponad pięć tys. osób do pomocy.
Źródło: PAP, WP Wiadomości