PolskaMarzniesz w pracy? Możesz powiedzieć: "Idę do domu"

Marzniesz w pracy? Możesz powiedzieć: "Idę do domu"

22.12.2009 13:40, aktualizacja: 22.12.2009 14:49

Odśnieżanie dachów, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas prowadzonych zimą prac budowlanych, zapewnienie ciepłej odzieży i posiłków regenerujących osobom pracującym na zewnątrz - o tym powinni pamiętać pracodawcy w okresie zimowym. W biurach temperatura nie może być niższa niż 18 st. Celsjusza, w pozostałych - 14 st., chyba że specyfika pracy na to nie pozwala (np. w chłodni).

O obowiązkach pracodawcy względem pracowników przypomniał główny inspektor pracy Tadeusz Zając.

- Szczególnie apeluję do pracodawców, aby przypomnieli sobie o obowiązku odśnieżania dachów - powiedział Zając. - Trzeba też uczulać nadzór na sposób wykonywania pracy. Ludzie, którzy idą do takich prac, do odśnieżania, powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt ochrony osobistej, mieć aktualne badania lekarskie, a także być przeszkoleni co do sposobu wykonywania pracy. Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni (), bo przecież gdzieś ten śnieg trzeba zrzucić, żeby ktoś, kto przechodzi obok, nie został poszkodowany - mówił GIP.

Zwrócił także uwagę na konieczność zapewnienia odzieży ochronnej i posiłków regenerujących osobom pracującym na mrozie. Zaznaczył, że pracodawcy mają ten obowiązek nie tylko wobec osób zatrudnionych na umowę o pracę. - Nie tylko przepisy, ale także ludzka przyzwoitość wymaga, żeby taka osoba miała jakiś ciepły posiłek, możliwość ogrzania się, napicia się czegoś ciepłego, odpowiednią odzież - zaznaczył Zając.

Liwo podkreślił też, że zimą należy szczególnie uważać, prowadząc prace na wysokościach. Po silnym wietrze czy opadach każdorazowo trzeba sprawdzać stan rusztowań, żurawi roboczych i ruchomych podestów. Dodał, że przy wietrze przekraczającym 10 m/s. nie można prowadzić niektórych robót w budownictwie. Jak przypomniał Zając, gdy warunki pracy mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pracownika, ma on prawo przerwać pracę i zwrócić się do PIP.

GIP zaapelował też do pracodawców, aby umożliwili kobietom wcześniejsze wyjście do pracy w Wigilię. Szczególnie jest to ważne dla osób pracujących w handlu.

- Mam prośbę, aby pracodawcy rozważyli możliwość ograniczenia czasu pracy, żeby szczególnie zatrudnione tam kobiety miały szansę w jakimś rozsądnym czasie włączyć się w rytm przygotowania Wigilii. To jest prośba, o tym decyduje pracodawca, na to nie ma żadnego przepisów, ale jako GIP o to apeluję. Okres świąt jest szczególnym czasem, w którym powinniśmy wzajemnie sobie pomagać - powiedział Zając.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także