Trwa ładowanie...

Marsz Niepodległości 2020 zakazany. Witold Tumanowicz: "spodziewaliśmy się tego"

Marsz Niepodległości nie przejdzie w tym roku ulicami Warszawy. Taką decyzję podjął Rafał Trzaskowski, argumentując to zagrożeniem epidemicznym. Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zaznacza jednak, że jest jeszcze jedna furtka - tzw. spontaniczne spacery.
Share
Marsz Niepodległości 2020 został zakazany. Witold Tumanowicz wypomina Rafałowi Trzaskowskiemu obecność na strajkach kobiet
Marsz Niepodległości 2020 został zakazany. Witold Tumanowicz wypomina Rafałowi Trzaskowskiemu obecność na strajkach kobietŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3qflz9

- Prezydent Rafał Trzaskowski zrobił to, co zapowiadał, a my się tego spodziewaliśmy - powiedział w rozmowie z WP wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz.

W piątek prezydent Warszawy poinformował, że w związku z negatywną opinią sanepidu nie wyraża zgody na organizację Marszu Niepodległości 11 listopada.

- Wiemy, że marsz nie odbędzie się ze zwyczajową frekwencją. Natomiast spontanicznych spacerów, w których także ostatnio brał udział pan Trzaskowski, nikt jeszcze nie zakazał - zauważył Tumanowicz.

d3qflz9

Zobacz też: Strajk Kobiet a Marsz Niepodległości. Będzie rozwiązanie siłowe? Minister Adam Niedzielski nie mówi "nie"

Prezydent stolicy pojawił się na protestach, które organizowano w ramach sprzeciwu wobec wyroku TK na temat aborcji.

Marsz Niepodległości 2020. Witold Tumanowicz: "Będziemy analizować okoliczności"

- Będziemy jeszcze zastanawiali się i analizowali okoliczności, by Marsz Niepodległości przyjął najwłaściwszą formułę w tym roku - dodał wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

d3qflz9

Wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i szef straży tego marszu Mateusz Marzoch powiedział PAP, że "żaden Rafał Trzaskowski ich nie powtrzyma".

- Skoro Strajk Kobiet mógł przejść i chodził po całej Warszawie jak chciał, to dlaczego - tym bardziej - nie mógłby przejść, nawet symboliczny Marsz Niepodległości. Nie będziemy się poddawać żadnym presjom ze strony liberalnych polityków i liberalnego prezydenta Warszawy, który pochwalał wielotysięczny Strajk Kobiet, a nagle nasze zgromadzenie mu przeszkadza - uznał Marzoch.

Marsz Niepodległości jest zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne. Obecne przepisy, zmienione ze względu na epidemię koronawirusa, zakazują organizacji zgromadzeń liczących więcej niż 5 osób.

- Apeluję o powstrzymanie się od tych marszów w tym roku. W przyszłym roku, mam nadzieję, koronawirusa już nie będzie i bardzo chętnie pójdę z innymi w tym marszu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z internautami na Facebooku 4 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qflz9

Podziel się opinią

Share
d3qflz9
d3qflz9
Więcej tematów