Trwa ładowanie...

Mariusz Błaszczak o rozmowach z USA. Dotyczyły zakupu F-35 i lokalizacji wojsk USA w Polsce

Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmawiał też z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem. Szef MON zdradził, czego dotyczyły te rozmowy.

Mariusz Błaszczak o rozmowach z USA. Dotyczyły zakupu F-35 i lokalizacji wojsk USA w PolsceŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d3omtl8
d3omtl8

Ministerstwo Obrony Narodowej ustala ze stroną amerykańską, gdzie mieliby stacjonować żołnierze USA. Ma to związek z ostatnią deklaracją przysłania do Polski tysiąca kolejnych wojskowych

- Pojawiła się nowa inicjatywa, rozmawiamy na ten temat. Mamy uzgodnionych sześć lokalizacji, potwierdzonych podczas mojej rozmowy telefonicznej z sekretarzem obrony Markiem Esperem, ten dokument czeka na podpis prezydentów – powiedział Mariusz Błaszczak cytowany przez dziennik.pl.

Dodał, że ze względu na spowodowane nadchodzącym huraganem na Florydzie odłożenie wizyty prezydenta Donalda Trumpa, podpisanie dokumentu będzie możliwe, kiedy ta wizyta dojdzie do skutku. Mariusz Błaszczak przyznał, że Polska spodziewa się szybkiego określenia terminu wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

- To konkretna propozycja, którą wskazałem, rozmawiamy na ten temat, wspomniałem o tym również podczas rozmowy z ambasadorem Boltonem. Chociaż oczywiście te sprawy są uzgadniane z Pentagonem, zawsze podczas rozmów dzielę się tymi informacjami z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego – podkreślił minister obrony narodowej.

d3omtl8

Szef MON podkreślił, że uzgodnione już, jakiego rodzaju wojska będą reprezentować kolejny tysiąc żołnierzy amerykańskich w Polsce. Mariusz Błaszczak nie doprecyzował, czy chodzi o wojskowych, którzy stacjonują w USA czy może w innym kraju. - Traktuję te decyzje jako decyzje strony amerykańskiej. Nie sugeruję, nie wpływam na to, skąd ci żołnierze zostaną przesunięci. W interesie Polski jest, żeby większa liczba żołnierzy stacjonowała w naszym kraju; jest osiągnięciem negocjacyjnym, że w deklaracji z 12 czerwca zostało zapisane pojęcie trwałej obecności – podkreślił.

MON: zakup F-35 da przewagę polskiemu lotnictwu

Mariusz Błaszczak relacjonował również rozmowy dotyczące zakupu wielozadaniowych myśliwców F-35. - W tej sprawie ciągle prowadzimy negocjacje. Wymieniłem się z ambasadorem Boltonem informacjami na temat stanu tych negocjacji, są one bardzo zaawansowane. Zależy nam, by Siły Powietrzne RP były wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. F-35 daje przewagę polskiemu lotnictwu i niewątpliwie wzmacnia jego zdolności – powiedział Błaszczak.

- W negocjacjach dotyczących zakupu F-35 rozważamy także kwestie offsetu. Gdy kupiłem z offsetem system Patriot, byłem atakowany, że nasi partnerzy z Rumunii za identyczny system zapłacili mniej, ponieważ kupili zestawy bez offsetu. Kiedy znowu kupiłem zestawy artylerii rakietowej HIMARS tak jak Rumuni, bez offsetu, za praktycznie identyczną cenę, byłem atakowany, że zakupowi nie towarzyszy offset. Z tego widzę, że atak tak czy inaczej nastąpi, dlatego rozważamy dwie drogi – powiedział szef MON.

Mariusz Błaszczak przyznał, że zakup z offsetem jest droższy, wymaga wyższych nakładów. - W przypadku Patriotów mówiono, że offset rozczarowuje, chociaż to są konkretne kompetencje dla polskich zakładów zbrojeniowych. Z drugiej strony transakcja bez offsetu byłaby tańsza i pozwoliłaby kupić większą ilość sprzętu. Rozważamy obie formuły, dyskutujemy na ten temat ze stroną amerykańską – dodał.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3omtl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3omtl8
Więcej tematów