Trwa ładowanie...
d30f901

Mariusz Błaszczak apeluje do szefa francuskiego MSW ws. polskich kierowców w Calais

• Szef MSWiA napisał list do Bernarda Cazeneuve
• Prosi w nim o podjęcie działań, które zapewnią bezpieczeństwo polskim kierowcom
• W Calais imigranci atakują ciężarówki jadące do Wielkiej Brytanii
w Calais.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Błaszczak apeluje do szefa francuskiego MSW ws. polskich kierowców w Calais
(Agencja Gazeta, Fot: Kuba Atys)
d30f901

Nieopodal położonego nad Kanałem La Manche Calais znajduje się obozowisko, w którym przebywa 7-10 tys. migrantów z Azji i Afryki, usiłujących przedostać się do Wielkiej Brytanii. Kierowcy i właściciele ciężarówek skarżą się, że migranci stawiają na drodze przeszkody, by zatrzymać ich pojazdy, następnie forsują je, np. wdrapując się na dach.

"Zwracam się do pana ministra w związku z sytuacją, która wywołuje nasze głębokie zaniepokojenie, a dotyczy nasilających się incydentów z udziałem imigrantów przebywających w Calais i okolicach. Zgodnie z informacjami Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, sytuacja polegająca na agresywnych zachowaniach imigrantów wobec polskich kierowców podróżujących przez Kanał La Manche nasiliła się w ostatnim czasie i przybiera formy bezpośrednich ataków, których skutki mogą okazać się tragiczne" - napisał Błaszczak w liście do szefa francuskiego MSW.

"Dlatego też zwracam się do pana ministra z prośbą o refleksję nad powyżej przedstawionym problemem oraz w następstwie podjęcie działań, które zapewniłyby bezpieczne otoczenie polskim obywatelom korzystającym z przejazdu przez Kanał La Manche" - napisał Błaszczak.

d30f901

W połowie września premier Beata Szydło poinformowała, że prezydent Francji Francois Hollande zadeklarował sprawdzenie problemu polskich kierowców w Calais i podjęcie odpowiednich kroków.

Wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że rząd skontaktuje się z francuskimi służbami, by podjęły działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa polskim przewoźnikom.

We wtorek w Calais rozpoczęto prace związane z budową żelbetowego muru o wysokości 4 metrów. Ma on chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche. Mur o długości kilometra stanie kilkaset metrów od obozowiska.

Według władz departamentu Pas-de-Calais mur po obu stronach głównej autostrady do portu w Calais ma być gotowy przed końcem roku. Wznoszony jest w ramach uzgodnionych w marcu przez Wielką Brytanię i Francję środków zwiększających zabezpieczenie połączenia z Francji do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

d30f901

Podziel się opinią

Share

d30f901

d30f901
Więcej tematów