Trwa ładowanie...
d2nfgfs
IAR

Marek Sawicki: Polska pierwszą ofiarą sankcji nałożonych na Rosję

- Polska jest pierwszą ofiarą sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję - powiedział w Poznaniu minister rolnictwa. Marek Sawicki spotkał się z grupą około 200 wielkopolskich rolników. W ten sposób odniósł się do rosyjskiego embarga na eksport naszych warzyw i owoców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Sawicki: Polska pierwszą ofiarą sankcji nałożonych na Rosję
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d2nfgfs

Marek Sawicki uważa, że Unia Europejska powinna okazać solidarność polskim rolnikom i sadownikom, którzy nie będą mogli eksportować swoich produktów do Rosji. Minister oczekuje, że Unia zastosuje stosowne rekompensaty. W jego ocenie straty polskich rolników mogą przekroczyć miliard euro - taka była bowiem wartość polskiego eksportu do Rosji w ubiegłym roku.

Wniosek do KE ws. strat Polski

Marek Sawicki jutro chce złożyć w Brukseli wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący strat polskich rolników. Jak podkreśla minister, nie tylko polscy rolnicy powinni ponosić konsekwencje światowej polityki wobec Rosji i dlatego oczekuje solidarnej odpowiedzialności Europy. Marek Sawicki zaznacza, że eksport polskich produktów żywnościowych rósł w ostatnich latach, a rosyjska część tego eksportu była dla naszego kraju istotna.

d2nfgfs

Minister Sawicki uważa, że jeśli polska żywność nie trafi do Rosji, to nie uda się jej w całości sprzedać na innych rynkach zagranicznych. Zdaniem ministra rolnictwa europejskie sankcje, zamiast uderzać w Putina i oligarchów, uderzają w polskich rolników i rosyjskie społeczeństwo.

Rosyjscy konsumenci stracą dostęp do polskich jabłek i innych produktów, które wyróżnia doskonała jakość i przystępna cena - dodaje minister. - Widać w tej sprawie, jak polityka przyczynia się do zachwiania na rynku - kwituje minister.

d2nfgfs

Podziel się opinią

Share
d2nfgfs
d2nfgfs
Więcej tematów