Trwa ładowanie...
Marek Jakubiak u Jacka Żakowskiego: mam do PO pretensje, bo zabili samolot-historię polskiego lotnictwa

Marek Jakubiak u Jacka Żakowskiego: mam do PO pretensje, bo zabili samolot-historię polskiego lotnictwa

- Gdyby Macierewicz chciał rozbudowywać np. "Głuszca", modernizować go, wymienić silniki - bo rosyjskie były nieco wadliwe, paliwożerne - być może wsadzić do niego ukraińskie silniki, które są zdecydowanie na wyższym poziomie niż rosyjskie, to powiem, że jest to koncepcja słuszna - powiedział w programie "WP rozmowa" Marek Jakubiak z Kukiz'15.
Share
d251ewi

- To bardzo dalekosiężny plan - skomentował słowa Antoniego Macierewicza na temat budowy polskich helikopterów Marek Jakubiak. Według ministra obrony narodowej, Polska mogłaby zbudować własny śmigłowiec we współpracy z Ukrainą. - Sądzę, że można mówić o perspektywie budowy i produkcji polskiego śmigłowca. Byłby on produkowany na potrzeby Europy Środkowej. Zwłaszcza, że mamy bardzo ciekawą propozycję ukraińskiego producenta silników samolotowych i śmigłowcowych Motor Sicz. Silniki z tego zakładu są znakomite, zwiększają skuteczność i osiągi Mi-8 i Mi-24 nieomal dwukrotnie. To daje szansę na efektywne wykorzystanie sprzętu porosyjskiego, a także budowę zupełnie nowego śmigłowca, nieustępującego parametrami propozycjom zachodnim – zapowiada Macierewicz w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

- Śmigłowców nie buduje się jak budynków mieszkalnych, tylko to są lata doświadczeń. Mam do PO pretensje, bo mieliśmy taką konstrukcję - TS-11 Iskra - samolot, który od 60. lat wyszkolił tysiące pilotów. Zamiast go zmodernizować, wymienić silnik na jakiś nowszy, to zwyczajnie postanowiono go zabić. A to był samolot-historia polskiego lotnictwa - powiedział Jakubiak w "WP rozmowa".

d251ewi

- Czyli minister Macierewicz ma prawdopodobnie rację, mówiąc o budowie polskiego helikoptera, ale my tego nie dożyjemy - ocenił prowadzący program Jacek Żakowski.

- Całkiem prawdopodobne - zgodził się Jakubiak. - Ale gdyby chciał rozbudowywać np. "Głuszca", modernizować go, wymienić silniki - bo rosyjskie były nieco wadliwe, paliwożerne - być może wsadzić do niego ukraińskie silniki, które są zdecydowanie na wyższym poziomie niż rosyjskie, to powiem, że jest to koncepcja słuszna - powiedział polityk Kukiz'15.

- Być może jest plan, o którym ja nie wiem. Dziwne jest to, że nie dyskutuje się z komisją MON, nie zasięga opinii, a od razu buduje się tezy buduje - dodał Jakubiak.

- Może to taka idea? Minister się budzi i mówi: zjadłbym kanapkę z szynką albo zbudowałbym helikopter? - pytał Żakowski.

d251ewi

- To takie pomysły z rana. Wstaję, mam jakiś pomysł i o tym mówię. Bardzo bym chciał, żeby tak nie było, ale mam wrażenie, że właśnie tak jest - odpowiedział Jakubiak.

Zobacz cały odcinek programu "WP rozmowa":

d251ewi

Podziel się opinią

Share
d251ewi
d251ewi
Więcej tematów