Trwa ładowanie...

Marek Biernacki: Nie ma raportów o odejściu ze służby szefów służb specjalnych

Nie ma raportów o odejściu ze służby szefów służb specjalnych - powiedział w piątek koordynator do spraw służb specjalnych Marek Biernacki. - Nikt nie złożył takich raportów - podkreślił.
Share
Marek Biernacki: Nie ma raportów o odejściu ze służby szefów służb specjalnych
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2urhsh

- Informacje, że ktoś z szefów służb złożył takie raporty, są nieprawdziwe - oświadczył Biernacki. - Szefowie służb znają swoją odpowiedzialność. Być może jest to marzenie PiS-u, ale żadna taka dymisja nie została złożona - dodał.

- Szef Agencji Wywiadu wie, co to jest honor oficerski, nie trzeba go o tym pouczać, a na pewno nie ludzie, którzy próbują łamać zasady demokratyczne w komisji służb specjalnych - stwierdził koordynator ds. służb. Nawiązał do proponowanych przez PiS zmian w regulaminie Sejmu - ograniczenia liczby posłów w speckomisji i zniesienia zasady rotacyjności przewodniczącego co pół roku między opozycją i koalicją.

Kilka dni temu Biernacki mówił, że istotne jest, by ze służb odeszło jak najmniej funkcjonariuszy, bo zbyt radykalne zmiany personalne w służbach mogą zachwiać bezpieczeństwem państwa. - Żyjemy w jasno określonym czasie - zagrożeń ze strony i terroryzmu islamskiego, przyjęciem i weryfikacją emigrantów oraz w ciągle dynamicznej i niebezpiecznej sytuacji na Wschodzie w związku z działaniami ze strony Rosji - przypomniał wtedy koordynator.

d2urhsh

- To jest najważniejszy element - o tym trzeba pamiętać - że bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze, a nie porachunki partyjne - mówił wtedy Biernacki.

Przyszły minister - koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, były szef CBA - mówił w dniu inauguracji Sejmu pytany o odejścia szefów, że negatywnie ocenia takie decyzje. Według niego powinni wypełniać do końca swoje funkcje, czekać na rozmowę ze swoim przełożonym, niezależnie od tego, że ktoś tej funkcji pełnił nie będzie.

Szefów służb specjalnych powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii prezydenta i sejmowej komisji do spraw służb specjalnych oraz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych. W służbach wojskowych wniosek o zmiany składa szef MON.

Szefowie służb cywilnych - ABW i AW podlegają bezpośrednio premierowi, a szefowie SKW i Służby Wywiadu Wojskowego Ministrowi Obrony Narodowej. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego podlega premierowi, powoływany jest na czteroletnie kadencje - maksymalnie dwie. Obecny szef Paweł Wojtunik został powołany na drugą kadencję 31 grudnia 2013 r.

d2urhsh

Podziel się opinią

Share
d2urhsh
d2urhsh
Więcej tematów