Trwa ładowanie...
d3mswyf

Marcinkiewicz: orzeczenie TK w sprawie egzaminów adwokackich jest zaskakujące

Premier Kazimierz Marcinkiewicz uznał za zaskakujące orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznającego za sprzeczne z konstytucją m.in.
wprowadzenie państwowych egzaminów na aplikację adwokacką. Nie możemy przejść obojętnie wobec tego orzeczenia - powiedział szef rządu.

d3mswyf

Trybunał Konstytucyjny wydał w środę orzeczenie w sprawie zaskarżonej przez Naczelną Radę Adwokacką nowelizacji ustawy o adwokaturze. Nowelizacja ta wprowadziła państwowe egzaminy na aplikację adwokacką, co pozbawiło adwokaturę wpływu na nabór do korporacji.

Trybunał uznał, że państwowy egzamin adwokacki jest sprzeczny z konstytucją. TK uznał, że egzamin powinien mieć charakter korporacyjny.

Ponadto TK uznał za niekonstytucyjne kilka innych przepisów m.in. ten pozwalający świadczyć pomoc prawną - poza występowaniem w sądach - osobom nie będącym członkami korporacji prawniczych, a mającym tylko wyższe wykształcenie prawnicze.

Zbadamy możliwość zmiany konstytucji po to, by przywrócić te zasady, które - w naszym przekonaniu były zasadami najważniejszymi - powiedział premier dziennikarzom odnosząc się do orzeczenia TK.

Premier dodał, że najpierw trzeba zapoznać się z uzasadnieniem orzeczenia Trybunału, a potem poprawić prawo. To dla życia państwa jest absolutnie niezbędne. Zrobimy więc wszystko, by na tyle poprawić prawo, aby te zawody były otwarte dla młodych ludzi - powiedział Marcinkiewicz.

d3mswyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mswyf
Więcej tematów