Dymisja w rządzie Tuska. Są nazwiska ministra i wiceminister
Marcin Kulasek zostanie nowym szefem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - potwierdził podczas konferencji prasowej Włodzimierz Czarzasty. Dotychczasowy wiceminister aktywów państwowych przejmuje resort po Dariuszu Wieczorku, który został odwołany po ujawnieniu przez dziennikarzy Wirtualnej Polski serii nieprawidłowości.
- Rekomendujemy na funkcję ministra ds. nauki pana doktora Marcina Kulaska — powiedział Czarzasty, nakreślając sylwetkę przyszłego ministra nauki. - Jednocześnie zawnioskowałem dzisiaj o odwołanie pana Gduli ze stanowiska sekretarza stanu - dodał polityk Lewicy.
- Jesteśmy przekonani, że te osoby gwarantują silną pozycję polityczną szefa tego resortu. To znaczy silny głos ws. budżetu i zabezpieczenia interesów środowiska politycznego. Zależy nam bardzo na tym środowisku, zależy nam bardzo na dialogu ze środowiskiem akademickim — deklarował współprzewodniczący Nowej Lewicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sikorski jednak wystartuje? KO reaguje na spekulacje
Czarzasty przeprasza
- Odpowiedzialni politycy powinni powiedzieć jedną rzecz, jeżeli cokolwiek złego było prowadzone w ministerstwie nauki, to chcę powiedzieć słowo "przepraszam" do tych osób, które mogły poczuć się urażone - dodał na koniec Czarzasty.
Kulasek zapewnił, że Lewica bierze pełną odpowiedzialność za naukę polską. Dodał, że po nominacji przez prezydenta Andrzeja Dudę zorganizuje konferencję prasową, na której poinformuje o swoim planie kierowania resortem.
O tym, że resortem pokieruje Marcin Kulasek już wcześniej informowali dziennikarze Wirtualnej Polski. Kulasek jest obecnie wiceministrem aktywów państwowych i sekretarzem generalnym Nowej Lewicy. W poprzedniej kadencji Sejmu był przewodniczącym podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.
Na stanowisko wiceministra zarekomendowana zostanie Karolina Zioło-Pużuk.
Rewolucja w ministerstwie nauki po publikacjach WP
Powołanie nowego szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest konieczne po tym, gdy 19 grudnia 2024 r. Dariusz Wieczorek poinformował o złożeniu rezygnacji z tej funkcji. Decyzję Wieczorka z satysfakcją przyjął premier Tusk.
Kontrowersje dotyczące Dariusza Wieczorka ujawniali w ostatnich tygodniach dziennikarze Wirtualnej Polski Patryk Słowik i Paweł Figurski. Do jednej z nich doszło na Uniwersytecie Szczecińskim, kiedy to szefowa związku zawodowego poinformowała ministra nauki o nieprawidłowościach, do których według niej dochodzi na uczelni, prosząc o zachowanie anonimowości. Mimo tego minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi.
W WP informowaliśmy również o tym, że Wieczorek nie wpisał w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Wcześniej ujawniliśmy też, że po tym, jak Wieczorek stanął na czele resortu nauki, Uniwersytet Szczeciński zmienił regulamin w taki sposób, aby żona ministra mogła zostać tam dyrektorką.