Mao będzie patrzył już zawsze
1 października 1949 roku powstała Chińska Republika Ludowa, tego samego dnia na Bramie Niebiańskiego Spokoju po raz pierwszy pojawił się gigantyczny portret Mao Zedonga.
W pierwszych latach zmieniały się jego oblicza, pozy i wiek, na bramie w sumie wisiało osiem różnych wersji portretu. Do 1966 roku wizerunek przywódcy pojawiał się dwa razy w roku, w okolicach 1 maja i 1 października, na około 10 dni. Portret przewodniczącego z reguły nie wisiał sam, często towarzyszyła mu równie wielka podobizna Zhu De, a czasami również kilku innych komunistycznych liderów.
Za obowiązujący dziś wizerunek odpowiada malarz Ge Xiaoguang, który wzoruje się na pierwowzorze stworzonym przez Wang Guodonga jeszcze w latach 50. By zachować świeżość, co roku przed 1 października, portret jest wymieniany na nowy.
Chociaż od czasu zakończenia Rewolucji Kulturalnej liczba podobizn lidera raczej maleje w całym kraj, to można być pewnym, że najsłynniejszy portret nie jest zagrożony. Deng Xiaoping w 1980 roku w rozmowie z Orianą Fallacci stwierdził, że portret Mao jest integralną częścią placu Tiananmen i tak będzie już zawsze.
Na zdjęciu: chińskie dziecko w okolicach Bramy Niebiańskiego Spokoju, w tle portret Mao.
W tekście wykorzystano wspomnienia Doktora Li Zhisui "The Private Life of Chairman Mao"
Zobacz zdjęcia: Rewolucja Kulturalna
(sol / WP.PL)