Manifestacja narodowców przed ambasadą Izraela została zablokowana. Wojewoda zamyka ulice

Ulice przy ambasadzie Izraela zostaną na kilka dni zablokowane dla ruchu. Wojewoda mazowiecki uznał, że doszło do sytuacji "wyjątkowej" i manifestacja narodowców mogłaby "narazić na szwank powagę i interes państwa polskiego".

Manifestacja narodowców przed ambasadą Izraela została zablokowana. Wojewoda zamyka ulice
Źródło zdjęć: © WP.PL
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Zdzisław Sipiera uznał, że istotnym powodem decyzji jest „przeświadczenie konfrontacji”. Dodał, że mogłaby to być „bardzo poważna manifestacja środowisk zorganizowanych, które mogą narazić na szwank powagę i interes państwa polskiego".

Zakaz obowiązuje od środy o godz. 13 do 5 lutego o godz. 24 na obszarze dróg w sąsiedztwie ambasady Izraela: Ludwika Krzywickiego od skrzyżowania z ulicą Filtrową (bez skrzyżowania) do skrzyżowania z ul. Wawelską (bez skrzyżowania), Mariana Langiewicza od skrzyżowania z ul. Ludwika Krzywickiego (wraz ze skrzyżowaniem) do ul. Prezydenckiej (bez skrzyżowania), Błogosławionego Ładysława z Gielniowa od skrzyżowania z ul. Ludwika Krzywickiego (ze skrzyżowaniem) do ul. Antoniego Solariego (bez skrzyżowania).

Wojewoda Sipiera stwierdził, że prezydent miasta Warszawy powinna w takich sytuacjach wyjątkowych „odmówić” rejestracji zgromadzenia. „Ustawa nie daje samorządom możliwości zakazania zgromadzenia. Zwróciliśmy się do MSWiA z prośbą o jego zabezpieczenie” – tłumaczyła na Twitterze Hanna Gronkiewicz Waltz.

- Decyzje, które podejmuję, są w pełnej korelacji z moimi przełożonymi – poinformował Sipiera.

Wcześniej RMF FM podawało, że zdaniem szefa MSWIA należy skorzystać z prawa do ograniczenia demonstracji, jeżeli zagrożony jest m.in. interes państwa. W związku z tym Joachim Brudziński miał polecić wojewodzie mazowieckiemu wykorzystanie instrumentów prawnych by zablokować zgromadzenie środowisk narodowych i uniemożliwić im przeprowadzenie manifestacji.

Obraz
© mapy google

Manifestacja? "Bardzo zły pomysł"

Sprawa miała zostać skonsultowana z policją i ABW. Organizacje narodowe zapowiedziały na godz. 17 wspólną manifestację przed ambasadą Izraela pod hasłem "Stop antypolonizmowi". Członkowie rządu byli jednak sceptyczni wobec tego pomysłu.

- Z jednej strony empatycznie podchodzę do głosów oburzenia, które dobiegają z polskiego społeczeństwa, jednak z drugiej zdaję sobie sprawę, że mogą pojawić się próby wykorzystania tego protestu w światowych środkach masowego przekazu do pokazania Polski w złym świetle - stwierdził na antenie TVP Info minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

"Szanując prawo do zgromadzeń i kwestie wolności wyrażania poglądów, uważam, że demonstracja pod ambasadą Izraela to bardzo zły pomysł. I nikt nie będzie wnikał, czy dany okrzyk lub transparent był za zgodą organizatorów, czy bez. Wystarczy jeden prowokator. Obraz pójdzie w świat" - napisał na Twitterze zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

Poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak również uznał, że nie ma powodu, by manifestować przed izraelską placówką dyplomatyczną. Zdaniem polityka inicjatywa ONR i Młodzieży Wszechpolskiej jest niepoważna. - Zachęcam prezesa Winnickiego, aby odstąpił od manifestacji. Pięciu pajaców w krzakach narobiło zamieszania, a teraz chcemy manifestować, ale co konkretnie? - pytał.

Jakubiak twierdził, że liderom środowiska narodowego zależy jedynie na autopromocji i zbudowaniu kapitału politycznego na polsko-izraelskim sporze.

Źródło: RMF FM, WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (953)