Trwa ładowanie...
d3bvy9b
14-02-2006 05:15

Mamy najlepszy eksport w historii!

W ubiegłym roku polskie firmy sprzedały za granicę towary za 71,4 mld euro. To najlepszy rok w historii. W ciągu ostatnich pięciu lat wartość eksportu się podwoiła! - cieszy się "Gazeta Wyborcza".

d3bvy9b
d3bvy9b

Najnowsze dane GUS przyniosły porcję krzepiących informacji - za granicę sprzedajemy coraz więcej towarów. Firmy jeżdżą na targi, zdobywają nowe rynki, są coraz bardziej odważne w ekspansji poza własne podwórko. Nie powstrzymuje ich nawet rekordowo silny złoty.

Wprawdzie wpływy walutowe ze sprzedaży zagranicznej były większe w ubiegłym roku o 19,6% w porównaniu do 2004 r., to jednak w przeliczeniu na złotówki sytuacja nie wygląda już tak różowo. Kieszenie firm stały się pełniejsze tylko o 6,1%. Warto jednak zauważyć, że ostatni miesiąc był w eksporcie nieprzeciętnie dobry. Po 11 miesiącach dynamika w euro i w złotówkach była istotnie niższa.

Sprzedaż do Europy Środkowo-Wschodniej i państw rozwijających się rosła w 2005 r. najszybciej - o ponad 30%. Po sześciu latach w 2004 r. polskie firmy znów sprzedawały w Rosji tyle, co przed kryzysem rosyjskim. W ubiegłym roku udało się tę pozycję umocnić. Niestety, embargo, m.in. na mięsa, wędliny i zboża wprowadzone w połowie listopada i wciąż nie zdjęte, wpłynęło na wyniki handlu z Rosją. W połowie roku eksport rósł bowiem w tempie 62%, na koniec dynamika ta wynosiła jedynie 37%.

Firmy robią, co mogą, żeby w pogarszającej się rzeczywistości wychodzić na swoje. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to nieskomplikowane cięcie kosztów, jednak wiele firm już nie ma takich możliwości. Nie mogą zwalniać ludzi, bo nie będą w stanie zrealizować napływających nieprzerwanie zamówień. Potrzebna jest ucieczka do przodu. Kupują więc nowe maszyny, które poprawiają ich wydajność, sprawiają, że będą produkować taniej.

d3bvy9b

Tu okazuje się, że problem mocnego złotego ma drugi koniec - dzięki temu potrzebne technologie można sprowadzić z zagranicy wyjątkowo tanio. Udział importu w kosztach firm był - według badań NBP - najwyższy w historii.

Wszystkie dostępne dane statystyczne i badania pokazują, że eksporterzy to ekstraklasa naszych firm. Ich lepsze od ogółu wyniki finansowe nie dziwiły, gdy euro kosztowało prawie 5 zł. Ale wspólna waluta jest dziś o ponad jedną piątą tańsza, a firmom eksportującym nadal lepiej się wiedzie niż całej reszcie.

Zysk osiąga 73,3% eksporterów, podczas gdy we wszystkich firmach odsetek ten wynosi 70%. Eksport zapewnia też większą opłacalność działalności niż ograniczenie się tylko do rynku krajowego. U eksporterów rentowność obrotu jest wyższa od średniej dla wszystkich firm. Mało tego, im eksporter jest bardziej wyspecjalizowany, tym jego działalność jest rentowniejsza - podkreśla "Gazeta Wyborcza". (PAP)

d3bvy9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bvy9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj