Trwa ładowanie...
woda
16-03-2004 12:58

Małże zatrują wakacje nad jeziorem?

W wodach niektórych jezior, gdzie nastąpiła inwazja małży racicznic, zwiększyła się ilość sinic wytwarzających toksynę, która może szkodzić ludziom i zwierzętom - informuje Uniwersytet Stanowy Michigan na swojej stronie internetowej.

Małże zatrują wakacje nad jeziorem?Źródło: AFP
d2qovny
d2qovny

Do końca XVIII w. racicznice zamieszkiwały dolny bieg rzek wpadających do Morza Czarnego i Kaspijskiego. Później jednak ich zasięg zaczął się gwałtownie rozszerzać na północ i na zachód. W ciągu 40 lat rozprzestrzeniły się w całej Europie środkowej. W Polsce są pospolite niemal we wszystkich wodach.

W Ameryce Północnej pierwszy raz odkryto je w jeziorze St. Clair w 1988 roku. Możliwe, że w rejon Wielkich Jezior przywieziono je w wodzie balastowej statków. Od tego czasu małże te rozprzestrzeniły się w wielu rzekach i jeziorach USA i Kanady, m.in. we wszystkich Wielkich Jeziorach.

Ostatnio Orlando Sarnelle, profesor z Department of Fisheries and Wildlife na MSU, i jego współpracownicy stwierdzili, że wody jezior w Michigan, zasiedlonych przez racicznice, zawierają średnio trzy razy więcej gatunków sinic z rodzaju Microcystis niż inne wody. W tych samych jeziorach jest też około dwa razy wyższe stężenie toksyn produkowanych przez sinice. Wcześniej opisywano przypadki padania zwierząt (np. bydła i psów) po wypiciu wody o dużej zawartości tych toksyn. Uważa się też, że związki te mogą uszkadzać wątrobę u ludzi.

Kolejne eksperymenty prowadzone przez Sarnelle'a potwierdziły, że przyczyną wzrostu ilości toksycznych sinic są racicznice. Co jednak ciekawe, wiele wskazuje na to, że racicznice powodują wzrost ilości toksycznych Microcystis w jeziorach o niskim i umiarkowanym stężeniu fosforu (od 10 do 25 mikrogramów na litr wody).

d2qovny

Małże nie zwiększają jednak ilości sinic w jeziorach o dużej zawartości fosforu. Pierwiastek ten gromadzi się w zbiornikach wodnych w efekcie erozji, spływania ścieków i nawozów z pól.

"Z naszych danych wynika, że racicznice sprzyjają Microcystis przy niskim i średnim stężeniu fosforu, ale nie przy bardzo niskim ani bardzo wysokim" - zaznacza badacz. Przyznał jednak iż nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

d2qovny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qovny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj