Małopolska. Zawieszony radny PiS zgłosił innego kandydata
Rozłam w małopolskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości. Na stanowisko marszałka w Małopolsce zgłoszono dwóch kandydatów: zawieszonego właśnie Piotra Ćwika i dotychczasowego kandydata, Łukasza Kmitę. Jednak we wtorek po raz kolejny nie udało się wybrać marszałka.
02.07.2024 | aktual.: 02.07.2024 22:07
W Krakowie trwa sesja sejmiku wojewódzkiego, podczas której radni mają wybrać nowego marszałka. Dotychczasowe próby wyboru się nie powiodły.
Doszło do nietypowej sytuacji. Z Prawa i Sprawiedliwości zgłoszono dwóch kandydatów na to stanowisko.
Jednego z kandydatów przedstawił Józef Gawron. On zaproponował Piotra Ćwika. - Wiemy już, że Łukasz Kmita nie zostanie marszałkiem - argumentował. Wcześniej obaj politycy zostali zawieszeni w prawach członków PiS.
W czasie kiedy przemawiał radny Gawron na sali padły okrzyki: "zdrada!".
Drugim kandydatem PiS po raz kolejny jest Łukasz Kmita. Jest kandydatem popieranym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kmita przepadł już w czterech głosowaniach, mimo że PiS w sejmiku ma większość.
Wtorkowe głosowanie jednak nie przyniosło rozstrzygnięcia. W czwartek odbędzie się kolejna sesja.
W PiS spór o marszałka Małopolski
Wcześniej wiceszef parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki potwierdził, że marszałek małopolski Witold Kozłowski, członek zarządu Józef Gawron oraz prezydencki minister Piotr Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS.
W tle sporu w małopolskich strukturach PiS jest właśnie wybór marszałka. Obecny marszałek Witold Kozłowski miał przewodzić grupie "buntowników" w PiS, która uniemożliwiała wybranie na nowego marszałka posła Łukasza Kmity.
Do wyboru marszałka Małopolski potrzebnych jest 20 głosów poparcia. W poprzednich czterech głosowaniach Kmita zyskiwał poparcie: 17, 13, 14 i 16 radnych. W 39-osobowym Sejmiku Województwa Małopolskiego PiS ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska – 12, a Trzecia Droga – 6.