Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Małgorzata Wassermann: przesłuchanie Donalda Tuska wiosną przyszłego roku

Przesłuchanie byłego premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska odbędzie się pod koniec prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, czyli wiosną 2018 r. – poinformowała szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Wassermann na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold
Małgorzata Wassermann na posiedzeniu komisji ds. Amber Gold (PAP, Fot: Marcin Obara)

- Zaczynamy przesłuchiwać pracowników Amber Gold. Jesień to na pewno będzie: policja, służby specjalne. To jest cała kwestia urzędu skarbowego, który będzie jednym z najdłuższych wątków poruszanych przez komisję – powiedziała Wassermann.

Jak zaznaczyła, w trakcie przesłuchań mogą pojawić się pewne nowe wątki, ale prace komisji powinny zakończyć się na początku przyszłego roku.

Zobacz też: Wassermann dzwoni do Sławomira Nowaka

– Chcielibyśmy prace komisji zakończyć do wczesnej wiosny przyszłego roku, a potem czeka, głównie mnie, raport z całego materiału – powiedziała. Dodała, że będzie chciała go przygotować jak najszybciej.

– Prace komisji śledczej zakończymy wiosną przyszłego roku i myślę, że zakończymy je przesłuchaniem Donalda Tuska – zaznaczyła.

Przesłuchanie Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold wyznaczono na 21 czerwca.

Afera Amber Gold

Głośno o sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe – zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. Z kolei w połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.

Slot

Później okazało się m.in., że ze spółką OLT Express współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.

Tysiące oszukanych klientów

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów