Trwa ładowanie...

Małgorzata Gersdorf udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi. Nietypowa obietnica

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf nie zamierza - wbrew przepisom uchwalonym przez PiS - przejść na emeryturę. W wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zarzuca rządowi likwidację trójpodziału władzy i mówi, że stosuje on wobec sędziów radykalne metody. Składa też nietypową obietnicę.

Share
Małgorzata Gersdorf udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi. Nietypowa obietnica
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d5bwdym

"Najbardziej martwi mnie to, że rząd walczy z sędziami stosując radykalne metody, przypominające czasy obrazoburstwa (ruch zwalczający kult obrazów i figur religijnych, najsilniejszy w Bizancjum w VIII-IX w.) - kampanie plakatowe i oszczerstwa. To niszczy autorytet sędziów" - powiedziała Gersdorf w wywiadzie dla "FAZ".

Gersdorf ostrzegła, że powołanie nowej izby (dyscyplinarnej) SN "z nowymi sędziami wybranymi zgodnie z nowym postulowanym przez PiS trybem" jest niebezpieczne i oznacza "utratę trójpodziału władz".

Na pytanie, czy w Polsce będą istniały w przyszłości tylko dwie władze, Gersdorf odpowiedziała: "Nie, będziemy mieli jedną jednolitą władzę. Jedno silne państwo".

d5bwdym

Prezes SN powiedziała, że obecna sytuacja może prowadzić do zastraszania sędziów - "ze strachu przed podpadnięciem rządzącym i narażenia się na postępowanie dyscyplinarne".

Kaczyński stawia silne państwo ponad wszystko

Celem PiS jest, zdaniem Gersdorf, "jednolita władza państwowa". "Szef PiS Jarosław Kaczyński ma propaństwowe poglądy" - podkreśliła. Przypomniała, że podobne stanowisko zajmował jego promotor, profesor prawa Stanisław Ehrlich.

"Kaczyński pisał swoją pracę o tym, jak po 1968 roku państwo podporządkowało sobie szkoły wyższe i ocenił to pozytywnie. Tak więc: silne państwo ponad wszystko. Lepsze niż ten cały bajzel, te sądy, prawa człowieka, organizacje pozarządowe, które stale czegoś się domagają" - powiedziała "FAZ" Gersdorf.

UE działa zbyt późno

Prezes SN uważa, że ewentualna skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE "przychodzi za późno". "To tak jak z wycinką puszczy w Białowieży, gdzie też mam orzeczenie TS, lecz drzewa są już wycięte" - wtrąciła.

d5bwdym

Unia Europejska robi, jej zdaniem, "co może". "Frans Timmermans pracuje wspaniale na rzecz Polski. Za kilka lat stanie tutaj jego pomnik" - powiedziała Gersdorf.

"W niektórych obszarach tak, w innych nie" - odpowiedziała prezes SN na pytanie, czy Polska jest jeszcze państwem prawa. "Najgorsze jest to, że obywatel, który sprzeciwi się PiS, musi liczyć się z sankcjami. Już to sprawia, że nie można czuć się w pełni obywatelem" - podkreśliła Gersdorf w rozmowie z "FAZ".

Zgodnie z ustawą o SN, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu - czyli 3 lipca - w stan spoczynku muszą przejść sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli - w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja - złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.

Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, podkreśla, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta w sprawie dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN.

d5bwdym

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło uchwałę stwierdzającą, że Gersdorf pozostaje zgodnie z konstytucją pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami

d5bwdym

Podziel się opinią

Share
d5bwdym
d5bwdym
Więcej tematów