Trwa ładowanie...
ycipk-nqj9wv

Mają sposób na Banasia. Senat chce powołać komisję

O powołaniu komisji, która wyjaśni kontrowersje wokół majątku Mariana Banasia, mówi wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Zapowiedziała, że zwróci się z odpowiednim wnioskiem do marszałka Senatu. Przytacza również podstawę prawną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senat chce wezwać szefa NIK Mariana Banasia
Senat chce wezwać szefa NIK Mariana Banasia (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
ycipk-nqj9wv

Jak czytamy na łamach fakt24.pl, Morawska-Stanecka oznajmiła, że senatorowie są zaniepokojeni pochodzeniem majątku prezesa NIK. Jej zdaniem jedynym sposobem, aby zobowiązać Mariana Banasia do złożenia wyjaśnień, jest powołanie komisji. Wtedy, jako prezes państwowej instytucji, musiałby odpowiadać na pytania senatorów.

- Będę rekomendowała panu marszałkowi i Senatowi (...) utworzenie takiej komisji, powołanie komisji kontroli państwowej przez Senat i nadanie jej uprawnień tego typu, jak komisja kontroli państwowej w Sejmie, wtedy taka komisja po ukonstytuowaniu się mogłaby wezwać pana Mariana Banasia do złożenia wyjaśnień na różne tematy - powiedziała PAP wicemarszałek Senatu.

Czytaj też: Tomasz Grodzki o Marianie Banasiu. "Był jak lis w kurniku"

ycipk-nqj9wv

Morawska-Stanecka wskazała też podstawę prawną, która pozwala taką komisję utworzyć. Ma to być art. 16 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zgodnie z nim członkowie Rady Ministrów i przedstawiciele organów i instytucji państwowych są zobowiązani przedstawiać informacje i wyjaśnienia na żądanie stałych i nadzwyczajnych komisji sejmowych i senackich.

- Ciągle istnieją kontrowersje dotyczące związków pana prezesa Banasia z tymi osobami, które prowadziły hotel na godziny i które kontaktowały się z panem prezesem NIK bezpośrednio - podsumowała wicemarszałek. I zapowiedziała, że do jej spotkania z marszałkiem dojdzie w przyszłym tygodniu.

Grodzki chciał wezwać Banasia

Sam Tomasz Grodzki mówi od kilku dni, że chciałby zaprosić Mariana Banasia do Senatu. Pozostawała kwestia, jak to zrobić. - Senat zatwierdzał jego wybór i chcemy go spytać, dlaczego nie ujawnił nam informacji, które wypłynęły dopiero później, publicznie, w mediach - tłumaczył w "GW". - Ja sam chcę go przede wszystkim zapytać, jak strażnik odzyskiwania podatków sam przy tych podatkach tak znacząco manipulował.

ycipk-nqj9wv

Zapewniał również, że Senat nie wykroczy poza swoje konstytucyjne kompetencje.

Czytaj też: Marszałek Senatu: prezes NIK może zostać zaproszony do złożenia wyjaśnień

Źródło: fakt24.pl/PAP

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-nqj9wv

ycipk-nqj9wv
ycipk-nqj9wv