ŚwiatMaj pełen kosmicznych atrakcji. Niektóre zobaczysz gołym okiem w Polsce!

Maj pełen kosmicznych atrakcji. Niektóre zobaczysz gołym okiem w Polsce!

Jeżeli pogoda w maju dopisze, to na nocnym niebie będziemy mogli podziwiać niesamowite zjawiska. Szczęśliwi mogą być miłośnicy astronomii. Kwietniowy Superksiężyc się udał. Co czeka nas na niebie w maju?

Niebo nocą w 2021 roku
Niebo nocą w 2021 roku
Źródło zdjęć: © Pexels

09.05.2021 15:04

Jeżeli pogoda w maju dopisze, to na niebie będziemy mogli podziwiać niesamowite zjawiska. Z tego powodu cieszą się zapewne najbardziej miłośnicy astronomii. W nocy z 26 na 27 kwietnia na niebie mogliśmy podziwiać Superksiężyc. Była to pierwsza taka pełnia w tym roku. Kolejną będziemy mogli podziwiać już w maju, ale na tym nie koniec astronomicznych atrakcji na ten miesiąc.

Antares na majowym niebie

W 2021 roku wypadają aż dwie Superpełnie. Ta druga zdarzy się wieczorem 26 maja po całkowitym zaćmieniu Księżyca. Niestety zaćmienia w Polsce nie zobaczymy, ale Superksiężyc już tak, i to gołym okiem. Krótko po zachodzie Słońca będzie można popatrzeć na południowy wschód - pod warunkiem, że będziemy mieli odkryty i w miarę płaski widnokrąg. Na nocnym niebie pojawi się wtedy lekko zaróżowiona tarcza Księżyca. Już teraz warto pomyśleć, skąd będziecie oglądać to wyjątkowe zjawisko.

W miarę zapadania ciemności po prawej stronie i nieco w dół od ziemskiego satelity ukaże się Antares - najjaśniejsza gwiazda Skorpiona. Wyróżnia się ona intensywnie czerwoną, wręcz rubinową barwą i nie mniej intensywnym migotaniem. Superksiężyc w koniunkcji z Antaresem będzie widoczny praktycznie przez całą noc. Czasu na obserwacje będzie więc dużo.

Atrakcje na niebie. Co zobaczymy?

W majowe wieczory szczególnie dobrze prezentuje się Księżyc "z profilu". 15 maja księżycowy rogalik dołączy do Marsa. Czerwona Planeta jest już niepozornym punktem na tle gwiazd, ale jej złączenia z Księżycem to zawsze atrakcja dla oka. A księżycowy gruby rogal na tle granatowego nieba oświetlony w sposób uwypuklający rzeźbę jego terenu, kratery, łańcuchy górskie, formacje wydobywające się z cienia wzdłuż linii terminatora to dla wielu pasjonatów najpiękniejszy widok wiosny na firmamencie.

17 maja wieczorem w złączeniu z gwiezdnym Żłóbkiem, czyli gromadą M44 ujrzymy Srebrny Glob. Tuż po 22:00 przez lornetkę lub teleskop w odległości 4 stopni na lewo od Księżyca będziemy mogli poszukać czegoś, co przypomina diamenciki rozsypane na aksamicie nieba. To właśnie będzie gromada otwarta M44.

Światło Księżyca w 30 proc. iluminacji będzie na tyle słabe, że pozwoli zarówno na obserwacje wizualne, jak i na fotografowanie niecodziennej koniunkcji.

Źródło: urania.edu.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
niebozjawiska astronomicznesuperksiężyc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)