Trwa ładowanie...

Magdalena Merta: Ekshumacja mojego męża jeszcze w tym roku

• Ekshumacja mojego męża nastąpi jeszcze w tym roku - powiedziała Magdalena Merta
• Wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, sama wnioskowała o ekshumację ciała męża
• Dziś mam szansę dowiedzieć się, kogo pochowałam i godnie pochować mojego męża - stwierdziła w rozmowie z radiem RMF FM
• Jak dodała Merta, "jeżeli Tomek spoczywa w cudzym grobie, to ja nie uszanuję żadnego oporu przed otwieraniem grobu"

Magdalena Merta: Ekshumacja mojego męża jeszcze w tym rokuŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3vylbf

- Ekshumacja mojego męża nastąpi jeszcze w tym roku - powiedziała w poniedziałek w rozmowie z radiem RMF FM Magdalena Merta. Wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie sama wnioskowała o ekshumację ciała męża.

"Na te 9 ekshumacji przypada 6 pomyłek"

- Sama składałam przed laty, jak tylko przyszły do Polski dokumenty rosyjskie, wniosek o to, żeby potwierdzić tożsamość mojego męża. Wówczas nie było ku temu właściwego klimatu politycznego. Dzisiaj mam szansę dowiedzieć, kogo tak naprawdę pochowałam i godnie pochować mojego męża - stwierdziła Merta.

Wdowa po byłym wiceministrze kultury odniosła się też do wypowiedzi wdowy po oficerze BOR, Krystyny Łuczak-Surówki, która jest przeciwna ekshumacji. - Mamy za sobą 9 ekshumacji. Na te 9 ekshumacji przypada 6 pomyłek, co do tożsamości ofiar. Zachodzi bardzo poważne domniemanie, że wdowa po oficerze BOR-u niekoniecznie chroni w tym swoim grobie akurat swojego męża. Bardzo możliwe, że chroni mojego. A do tego nie ma prawa - powiedziała w RMF FM Merta.

d3vylbf

Wdowa po byłym wiceministrze kultury dodała, że "jeżeli Tomek spoczywa w cudzym grobie, to ja nie uszanuję żadnego oporu przed otwieraniem grobu".

W tym roku ma być 10 ekshumacji

W poniedziałek, na Wawelu, odbędzie się ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. O czynnościach zdecydował specjalny zespół prokuratorów. Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej mają pomóc w ustaleniu mechanizmu ich śmierci, potwierdzić tożsamość i być może odpowiedzieć na inne pytania prokuratury.

Ekshumacje Marii i Lecha Kaczyńskich będą pierwszymi z 83 ekshumacji zaplanowanych przez prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej w 2010 roku. W tym roku ma być w sumie 10 ekshumacji.

oprac.: Marek Grabski

d3vylbf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vylbf
Więcej tematów