Macron w Niemczech. Spotkanie z Scholzem będzie konfrontacją stanowisk w sprawie Ukrainy

Odmienne podejścia do pomocy dla Ukrainy zderzą się podczas spotkania w Berlinie dwóch polityków. Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zgadzają się co do skali zagrożeń, jakie stanowi dla Europy rosyjska agresja na Ukrainę. Jednak różnią się w gotowości do pomocy walczącemu krajowi.

Francuski prezydent Emmanuel Macron z wizytą w Berlinie
Francuski prezydent Emmanuel Macron z wizytą w Berlinie
Źródło zdjęć: © PAP | CLEMENS BILAN

27.05.2024 | aktual.: 27.05.2024 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Berlin i Paryż dzieli strategia dotycząca wspierania Kijowa. Rozpoczęta w niedzielę wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jego spotkanie z kanclerzem Olafem Stolzem będzie okazją do weryfikacji tych postaw - przypuszcza niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung".

W analizie tej poniedziałkowej publikacji autorstwa Daniela Broesslera PAP cytuje mocną ocenę: "jedni sknerzą, drudzy zwlekają. Obie strategie nie są idealne". Niemiecki komentator podkreśla, że nie brakuje zapewnień o niemiecko-francuskiej wspólnocie, jednak różnice w podejściu do działania są ogromne.

Broessler przypomniał, że obaj politycy wypowiadali się ostatnio w kwestii Ukrainy na łamach brytyjskiego czasopisma "Economist". Ich stanowiska były sprzeczne.

Scholz zapewnia, że Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne, jednak NATO nie szuka konfrontacji z Rosją. Macron nie wyklucza natomiast - o czym wspominał już wcześniej - wysłania francuskich żołnierzy do Ukrainy.

Emmanuel Macron i Olaf Scholz. Odmienne stanowiska w sprawie pomocy Ukrainie

Niemiecka gazeta zwraca uwagę, że prezydent Francji chce powstrzymać rosyjskiego agresora wysyłając komunikat, że Europa jest gotowa do większych wysiłków, by ratować Ukrainę. Kanclerz Scholz natomiast nie chce, by Niemcy i NATO stały się stroną wojny.

Gazeta podkreśla, że Niemcy są drugim po USA darczyńcą i dostarczają Ukrainie ważną dla niej broń przeciwlotniczą, podczas gdy Francja w statystykach dotyczących pomocy znajduje się daleko w tyle. "Gdyby wszyscy byli tak oszczędni we wsparciu jak Francja, to Ukraina już dawno temu by przegrała" - ocenił Broessler.

Z drugiej strony Francja dostarcza Ukrainie tak potrzebne pociski o dalekim zasięgu, których Kijów nie dostaje ani z Niemiec, ani z USA. "Gdyby Ukraina mogła wybierać, to zapewne nie wybrałaby ani skąpych Francuzów, ani ociągających się Niemców. Potrzebny jest im Emmanuel Scholz" - ocenia "Süddeutsche Zeitung".

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP
Berlinwojna w Ukrainieparyż