Trwa ładowanie...

Macron rozmawiał z Putinem. Prezydent Rosji: cele i tak zostaną osiągnięte

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek swojemu francuskiemu odpowiednikowi Emmanuelowi Macronowi, że cele rosyjskiej "operacji na Ukrainie" zostaną osiągnięte bez względu na wszystko. Polityk miał też nerwowo zareagować na orędzie wygłoszone w środę przez lidera Francji.

Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Wojna w Ukrainie. Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Źródło: PAP, fot: YOAN VALAT
d29zijm
d29zijm

O rozmowie Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem poinformował w czwartek Pałac Elizejski. Podkreślono, że dyskusja trwała 90 minut.

Jak podała agencja Reutera, prezydent Rosji oświadczył Macronowi, że cele i zadania, jakie postawiono rosyjskim żołnierzom, będą wypełniane aż do ich pełnej realizacji. Rosyjski przywódca stwierdził też, że jakiekolwiek próby opóźniania negocjacji przez Ukrainę poskutkują dodaniem przez Moskwę kolejnych punktów do listy żądań.

Putin dodał, że siły Federacji Rosyjskiej będą "bezkompromisowo" kontynuować walkę z "ukraińskimi nacjonalistami", powielając tym samym rosyjską propagandę.

- Będzie to kosztować pański kraj (Rosję - przyp. red) bardzo wiele. Będzie on zupełnie odizolowany, osłabiony i obłożony sankcjami przez bardzo długi czas - miał powiedzieć Macron do Putina, cytowany przez anonimowego przedstawiciela francuskich władz.

d29zijm

Macron w rozmowie z Putinem miał mu też powiedzieć, że ten "popełnia ogromny błąd" atakując Ukrainę, a także "sam siebie oszukuje". Pałac Elizejski przekazał po rozmowie, że celem Putina jest przejęcie kontroli nad całą Ukrainą.

Zobacz też: "Czuć zapach trupów". Przerażająca relacja dziennikarki z Ukrainy

Macron wygłosił orędzie. Wystąpienie nie spodobało się Putinowi

W czasie rozmowy z Macronem Putin miał też zareagować na wygłoszone w środę przez prezydenta Francji orędzie. Francuskie media donoszą, że lider Federacji Rosyjskiej wyraził swoje niezadowolenie i nie zgodził się ze słowami, które padły podczas wystąpienia.

d29zijm

W środę Macron wskazał m.in., że wydarzenia odbywające się w tej chwili w Ukrainie "będą miały nie tylko natychmiastowe konsekwencje, ale są także sygnałem zmiany epoki". - Wojna w Europie nie należy już do podręczników historii, rozgrywa się na naszych oczach. Demokracja jest kwestionowana na naszych oczach - mówił francuski prezydent, krytykując działania Władimira Putina.

Macron zaznaczył, że "ani Francja, ani Europa, ani Sojusz Atlantycki nie chciały tej wojny". - Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził gotowość do negocjacji. Prezydent Putin jest więc zupełnie osamotniony, świadomie wyrzekając się po kolei zobowiązań podjętych wobec wspólnoty narodów i wybierając wojnę - przekonywał polityk.

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało. Rezolucja ws. Ukrainy przyjęta

W środę podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ głosowano w sprawie rezolucji domagającej się bezwarunkowego zatrzymania rosyjskiej agresji. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 141 państw członkowskich, pięć krajów było przeciw, a 35 wstrzymało się od głosu.

d29zijm

Przeciwko rezolucji zagłosowały: Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się m.in. Indie oraz Chiny.

W dokumencie zażądano, by "Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

Wyrażono w nim również "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci".

d29zijm

Źródło: Reuters

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29zijm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d29zijm
Więcej tematów