Trwa ładowanie...

Macierewicz: uniemożliwimy wrogom wkroczenie na nasze terytorium

Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział, że kierowany przez niego resort zrobi wszystko, aby "zwiększyć polską siłę ognia i nie wpuścić wroga na nasze terytorium". W związku z tym zapowiada trzy duże kontrakty.
Share
Jeszcze w tym roku Macierewicz planuje zrealizować trzy kontrakty dla wojska.
Jeszcze w tym roku Macierewicz planuje zrealizować trzy kontrakty dla wojska.Źródło: East News
d348ucl

Macierewicz na antenie telewizji Trwam przekonywał, że istotą polskiej armii jest obrona terytorium i niepodległości kraju. - To jest konstytucyjnie zapisany obowiązek armii polskiej - podkreślił. W jego ocenie, Polsce potrzebna jest taka siła ognia, która uniemożliwi wkroczenie wroga na teren państwa.

Szef MON zapowiedział, że jeszcze w tym roku chce zrealizować trzy kontrakty dla wojska - podpisać lub "przyjąć decydujące rozstrzygnięcia". Wśród nich wymienił kontrakt na system obrony przeciwrakietowej "Wisła", kontrakt na system rakiet średniego zasięgu do 300 km o nazwie "Homar" oraz decyzję, kto wraz z Polską będzie budował okręty podwodne z rakietami manewrującymi.

Przede wszystkim interesy Polski. Dopiero potem dostosowanie do lobby przemysłowych

Podkreślił, że kontrakty te są związane z tworzeniem "swoistego systemu antydostępowego, czyli takiej zdolności rażenia przeciwnika, by nie mógł on dostać się na polskie terytorium". - To jest istota programu, jaki w oparciu o Strategiczny Przegląd Obronny został zdefiniowany przez obecne kierownictwo MON - wyjaśnił minister.

d348ucl

Pytany, czy zostaną kupione śmigłowce dla polskiej armii, Macierewicz zaznaczył, że struktura polskich zakupów, dostosowana jest nie do różnych lobby przemysłowych, czy interesów zewnętrznych, tylko do interesów i celów polskich. - Przede wszystkim musimy zwiększyć siłę ognia - przekonywał.

Czytaj także: Lądował w Smoleńsku przed TU-154. Jego zdaniem komisja smoleńska ujawnia "niewygodne informacje"

- Skupiamy się na śmigłowcach dla wojsk specjalnych i śmigłowcach związanych z ratownictwem morskim. Ten przetarg nie tylko został już rozpisany, ale ostateczne oferty będą złożone w grudniu, albo na początku stycznia. Krótko mówiąc będzie podpisany bardzo szybko. Nacisk kładziemy na śmigłowce atakujące i zwiększające zdolność odstraszenia naszego przeciwnika - powiedział Macierewicz.

Źródło: Telewizja Trwam, PAP

d348ucl

Podziel się opinią

Share
d348ucl
d348ucl
Więcej tematów