Macierewicz straszy Polaków powszechną służbą wojskową
Były szef MON mówił o "konieczności powszechnej służby wojskowej" w wywiadzie dla Polskiego Radia. Zdaniem polityka PiS jest ona tak samo konieczna, jak realizowane przez Wojsko Polskie zamówienia na nowoczesny sprzęt.
Antoni Macierewicz w czasie wywiadu komentował decyzje kierownictwa MON o złożeniu zapytania ofertowego ws. zakupu amerykańskich wyrzutni rakiet HIMARS, które miałby zasilić 80 baterii systemu "Homar". Polityk pochwalił kierunek rozwoju polskiej armii.
- To jest niezbędne dla bezpieczeństwa Polski, podobnie jak uruchomienie bazy amerykańskiej na wybrzeżu bałtyckim, którą zaczęto budować w 2016 roku, która gwarantuje bezpieczeństwo wobec ewentualnego zagrożenia rakietami nuklearnymi ze strony rosyjskiej, o czym coraz głośniej Rosjanie mówią. Mam nadzieję, że ta baza zostanie jak najszybciej uruchomiona, bo to naprawdę jest niesłychanie istotne - stwierdził były minister obrony narodowej.
Powszechna służba wojskowa? "Niezbędne"
Macierewicz podkreślił jednak, że poza modernizacja i zakupem nowoczesnego uzbrojenia kluczowe w kontekście bezpieczeństwa kraju jest przywrócenie powszechnej służby wojskowej.
- Podobnie, jak te zamówienia, o których pan minister Błaszczak teraz mówi. To bardzo, bardzo ważne inicjatywy, podobnie jak samoloty F-35, podobnie jak nowoczesne czołgi - to wszystko są inicjatywy absolutnie niezbędne. Ale niezbędne jest też uruchomienie powszechnej służby wojskowej. To jest naprawdę konieczne - stwierdził polityk PiS.
- Bez powszechnej służby wojskowej - ona może być ograniczona do półrocza, proszę bardzo - nie zbudujemy 300-tysięcznej armii. A musimy sobie uświadomić, że Ukraina obecnie ma 700-tysięczną armię i widzimy, że daje sobie radę, ale przecież z olbrzymim wysiłkiem, olbrzymimi trudnościami. Co jeszcze jest niezbędne? Obrona cywilna - dodał inicjator powstania Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz też: "Rosjanie korzystają z tego, co mają w zapasie". Ekspert o uzbrojeniu wojsk Putina
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski