Trwa ładowanie...
d2o08kv

Macierewicz nakazał włamanie do siedziby NATO. Sąd wydał wyrok

W 2015 roku ówczesny szef MON Antoni Macierewicz nakazał przeprowadzić wejście do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Macierewicz chciał odwołać płk. Duszę i gen. Pytla, którzy pracowali w Centrum. Sąd orzekł, że b. szef MON działał bez podstawy prawnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oficerowie zapowiadają kroki prawne przeciwko Macierewiczowi
Oficerowie zapowiadają kroki prawne przeciwko Macierewiczowi (East News)
d2o08kv

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że wejście do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO przez współpracowników Antoniego Macierewicza było bezprawne. - Odwołanie oskarżonych z funkcji odbyło się z naruszeniem prawa. Nie było podstaw prawnych, by wkroczyć na teren Centrum - powiedział w uzasadnieniu sędzia Marek Celej.

- Jeśli to orzeczenie się uprawomocni, może być mocną podstawą do postawienia zarzutów Macierewiczowi i jego urzędnikom - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" mecenas Antoni Kania-Sieniawski, pełnomocnik oficerów, na których wcześniej MON złożyło szereg zawiadomień do prokuratury.

Żandarmeria Wojskowa weszła do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w nocy z 18 na 19 grudnia 2015 r. Funkcjonariusze byli wyposażeni w wytrychy i łomy. Posiadali także pełnomocnictwa szefa MON. Akcją kierował Barłomiej M., były szef gabinetu politycznego ministra obrony. Aby wejśc do budynku, funkcjonariusze użyli dorabianych kluczy i rozbili jedną ze ścian.

d2o08kv

Bartłomiej M. i towarzyszący mu Krzysztof Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oświadczyli, że "uwolnili Centrum spod okupacji”, bo wcześniej płk Dusza i jego współpracownicy zostali przez służby PiS pozbawieni certyfikatów bezpieczeństwa niezbędnych do kierowania taką placówką.

Zobacz także: Paweł Kowal o planowanym wystąpieniu Tuska w Warszawie. Jedna rzecz go niepokoi

"Wyborcza" wskazuje, że Centrum Kontrwywiadu było jedyną placówką, którą kierowali ludzie niezwiązani z nowym rządem. Gdy płk. Dusza i gen. Pytel nie chcieli spełnić ich poleceń, politycy PiS mieli próbować zdyskredytować oficerów, a następnie zdegradować ich i usunąć siłą ze stanowisk w natowskim centrum.

d2o08kv

Warszawski sąd okręgowy umorzył postępowanie przeciwko Pytlowi i Duszy w tej sprawie, uznając, że wbrew twierdzeniom prokuratury nie popełnili oni żadnego przestępstwa i właściwie wypełniali swoje obowiązki. Sąd powołał się na ekspertyzy przygotowane przez UW i PAN, w których czytamy, że Centrum jest instytucją międzynarodową i nie podlega ani rządowi, ani MON. Obaj oficerowie zostali oczyszczeni z zarzutów.

- Będziemy domagać się wyciągnięcia odpowiedzialności karnej wobec M. i jego przełożonych kierujących atakiem na jednostkę NATO - zapowiedział płk Pytla.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2o08kv

Podziel się opinią

Share

d2o08kv

d2o08kv
Więcej tematów