Trwa ładowanie...

Macierewicz: kanadyjska obecność wkładem w bezpieczeństwo Polski

• Macierewicz: rotacyjna obecność kanadyjskich żołnierzy przyczynia się do bezpieczeństwa w Polsce i regionie • Szef MON podziękował za gotowość do udziału w ćwiczeniu Anakonda i w operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO
Share
Pokaz działania oddziałów szturmowych polsko-kanadyjskich na poligonie w Drawsku Pomorskim w 2015 r.
Pokaz działania oddziałów szturmowych polsko-kanadyjskich na poligonie w Drawsku Pomorskim w 2015 r.Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d2w13gf

- Obecność w ciągu ostatnich dwóch lat ponad tysiąca żołnierzy kanadyjskich na polskiej ziemi jest świadectwem tego, że nasz sojusz, że obecność Kanady w NATO, że nasze współdziałanie jest gwarantem pokoju w Europie i na świecie, ale także bezpieczeństwa Polski - powiedział szef MON w ambasadzie Kanady, gdzie otwarto wystawę prezentującą obecność kanadyjskich żołnierzy w Polsce.

Dziękował za współpracę Kanady w negocjacjach i gotowość Kanady - "chociażby w wymiarze symbolicznym" - do udziału w tej wysuniętej obecności wojsk NATO w Polsce, o czym ma w lipcu w Warszawie zdecydować szczyt sojuszu.

- Dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa europejskiego to rzecz absolutnie kluczowa i zasadnicza. Dzięki obecności NATO jesteśmy zdolni przygotować naszą armię, przygotować bezpieczeństwo polskie tak, aby nikt nigdy więcej nam nie zagroził - podkreślił minister.

d2w13gf

Dziękował też za decyzję o udziale kanadyjskich żołnierzy w ćwiczeniu Anakonda-16 - największym ćwiczeniu wojsk w Polsce po 1989 r. - To będą ćwiczenia o olbrzymim znaczeniu zarówno wojskowym, politycznym, jak i psychologicznym dla całego narodu polskiego - dodał.

Ambasador Stephen de Boer przypomniał, że "w odpowiedzi na agresję w regionie Kanada wysłała siły lądowe stacjonujące rotacyjnie w Polsce od maja 2014". - Dziś mijają dwa lata ciągłej obecności kanadyjskich żołnierzy na polskiej ziemi. Przez dwa ostatnie lata ćwiczyli razem, ucząc się od siebie nawzajem i poprawiając zdolność do współdziałania armii obu krajów - dodał.

Podkreślił, że Kanada rozmieściła swoje siły na poligonie drawskim jeszcze przed przyjęciem na szczycie NATO we wrześniu 2014 r. planu działań na rzecz gotowości - RAP - mającego wesprzeć wschodnią część NATO.

- Jako członek-założyciel NATO Kanada wierzy niewzruszenie, że Sojusz Północnoatlantycki łączy Amerykę Północną i Europę w obronie naszego wspólnego bezpieczeństwa, naszych wartości, w tym demokracji, prosperity i gwarantuje bezpieczeństwo swoim członkom dzięki kolektywnej obronie - mówił de Boer.

d2w13gf

Ambasador podkreślił, że wystawa to najnowsza oznaka długiej historii polsko-kanadyjskiej współpracy wojskowej. Również szef MON przypomniał wspólną walkę żołnierzy z obu krajów w II wojnie światowej.

Kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu. Kanadyjscy żołnierze przebywają w Drawsku Pomorskim, gdzie ćwiczą i skąd wysyłani są na inne ćwiczenia w Polsce - Wędrzynie, Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku - oraz innych krajach Europy Środkowej. Kanada przysłała do Polski zmechanizowany pododdział lądowy, w Drawsku ćwiczyli także spadochroniarze i specjaliści rozpoznania.

d2w13gf

Podziel się opinią

Share
d2w13gf
d2w13gf
Więcej tematów