Macedonia: zmieniono konstytucję
Parlament Macedonii przyjął 15 poprawek w konstytucji przewidzianych sierpniowym porozumieniem pokojowym z Albańczykami. W chwilę po zakończeniu głosowań nad poszczególnymi poprawkami nieoczekiwanie ratyfikowano całość zmian w konstytucji.
Wcześniej deputowani przyjęli ostatecznie nową wersję preambuły ustawy zasadniczej, która przez dłuższy czas była kością niezgody pomiędzy partiami macedońskimi, a jedną z partii albańskich. Poprawki przyznają mniejszości albańskiej w Macedonii - między innymi - prawo do używania jej języka jako oficjalnego czy prawo do piastowania urzędów publicznych.
Problem preambuły polegał na tym, że w wersji przewidzianej porozumieniem z Ochrydy miała być w niej mowa jedynie o obywatelach Macedonii, czemu zdecydowanie sprzeciwiło się wielu posłów z partii macedońskich domagając się włączenia tam sformułowania o "narodzie macedońskim".
Odmiennego zdania była albańska Partia Demokratycznego Dobrobytu, która jednak w wyniku pośrednictwa wysłannika Unii Europejskiej Alaina Le Roi zmieniła swoje stanowisko. Posłowie tej partii głosowali za wersją tekstu preambuły zaproponowaną przez prezydenta Trajkovskiego, w której obok narodu macedońskiego wymienia się także naród albański i kilka innych żyjących w tym kraju.
W zamian za zmianę stanowiska obiecano Albańczykom odpowiednią formułę amnestii dla rebeliantów i uregulowanie statusu nielegalnego uniwersytetu albańskiego w Tetovie. (mag)