Trwa ładowanie...

Macedonia zmieni swoja nazwę. Koniec rozmów z Grecją, przełomowa decyzja na Bałkanach

Macedonia zostanie Republiką Macedonii Północnej - to efekt rozmów tego kraju z Grecją. W zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. Porozumienie kończy blisko 3-letni spór między krajami.

Share
Macedonia zmieni swoja nazwę. Koniec rozmów z Grecją, przełomowa decyzja na Bałkanach
Źródło: iStock.com
d3m6sad

Macedonia na forum ONZ funkcjonuje jako "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii". W skrócie FYROM od "Former Yugoslav Republic of Macedonia". Teraz zmieni nazwę na Północną Macedonię, ale formalnie nazywać się będzie "Republiką Macedonii Północnej" ("Republika Sewerna Makedonija").

O osiągnięciu porozumienia ws. tej nazwy poinformował grecki premier Aleksis Cipras. Przez wiele lat kwestia ta była przedmiotem sporu między obu krajami. "Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką" - wyjaśnił premier Cipras.

Wyjaśnił, że Ateny domagały się, by była to "złożona" nazwa z kwalifikatorem geograficznym. Zaakcentował, że ma być używana zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

d3m6sad

Macedonia zmienia nazwę. Grecja poprze kraj do NATO i UE

Rząd Macedonii zmieni nazwę, a w zamian Ateny obiecują wycofanie obiekcji do członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej.

Umowa musi być teraz podpisana przez grecki i macedoński rząd, a potem ratyfikowana w parlamencie. W Macedonii odbędzie się jesienią referendum w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Stanisław Piotrowicz zabrał mi kawałek ziemi". Mieszkańcy Odrzykonia skarżą się na posła PiS

d3m6sad

Podziel się opinią

Share
d3m6sad
d3m6sad
Więcej tematów