Trwa ładowanie...
d24ji6b

Tajny plan Rosji na Bałkanach. Wyciekły dokumenty wywiadu

Rosja od dziewięciu lat prowadzi operacje mające na celu uniemożliwienie Macedonii wstępu do NATO i Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych dokumentów macedońskiego kontrwywiadu. To część rosyjskiego planu stworzenia na Bałkanach pasa "neutralnych" krajów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Macedonii Zoran Zaew po pobiciu przez zwolenników byłego premiera Nikoli Gruewskiego
Premier Macedonii Zoran Zaew po pobiciu przez zwolenników byłego premiera Nikoli Gruewskiego (Agencja Forum/Reuters, Fot: Ognen Teofilovski)
d24ji6b

"Macedonia jest celem silnej, destabilizującej operacji wywiadowczej i propagandowej, prowadzonej za pośrednictwem ambasady Federacji Rosyjskiej" - stwierdza jedna z analiz macedońskich służb opublikowanych przez Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i brytyjski dziennik "Guardian". Według kontrwywiadu, rosyjska operacja miała swój początek w 2008 roku, kiedy Grecja zablokowała starania Macedonii o akcesję do NATO ze względu na spór o nazwę kraju. Dla Moskwy miała to być okazja, by na stałe "odizolować kraj od wpływów Zachodu".

Cytowane przez OCCRP analizy - powstałe na zlecenie nowego szefa Urzędu Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu (UBK) - wskazują też, że polityka Rosji jest silnie związana z jej polityką energetyczną, a jej ostatecznym celem jest doprowadzenie kraju do stanu "wyłącznej zależności od rosyjskiej polityki". Rosja stosowała w tym celu różnorakie środki: od werbowania oficerów macedońskiej armii i MSW (aby "stworzyć masę krytyczną ludzi po szkoleniu wojskowym", do wykorzystania "w pewnym politycznym momencie") do prób wpływu na przekaz macedońskich mediów w postaci oferowanych przez ambasadę pieniędzy. Rosjanie stworzyli też w Macedonii ponad 30 organizacji promujących rosyjsko-macedońską przyjaźń i szerzącą panslawizm oparty na wspólnej prawosławnej wierze.

W co gra Rosja

d24ji6b

Działania Moskwy w Macedonii wpisują się w jej szerszą strategię na Bałkanach. Jak wynika z cytowanej w dokumentach wypowiedzi rosyjskiego ambasadora Olega Szczerbaka, polega ona na "stworzeniu pasa krajów neutralnych militarnie". Chodzi o Macedonię, Bośnię i Hercegowinę i Serbię. Serbia, główny sojusznik Moskwy w regionie, również maczała swoje palce w macedońskiej polityce. Opublikowane dokumenty opisują serię spotkań i rozmów przedstawicieli serbskiego wywiadu z Ivanem Stoilkoviciem, politykiem Demokratycznej Partii Serbów z Macedonii. Stoilković miał być bezpośrednio instruowany przez służby Belgradu. Utrzymywał też regularne kontakty z rosyjskimi dyplomatami i dziennikarzami.

Moskwa od pewnego czasu wspierała partię byłego premiera Nikoli Gruewskiego WMRO-DPMNE. Gruewski, który przejmował władzę jako demokrata i zwolennik prozachodniego kursu, zmienił swoją orientację polityczną i zaprowadził w kraju pół-autorytarne rządy. Poparcie Kremla miało jednak ograniczony efekt. W 2014 roku rząd Gruewskiego odmówił co prawda nałożenia sankcji na Rosję, lecz opublikowany przez OCCRP zapis spotkania rosyjskiego ambasadora Olega Szczerbaka z przedstawicielem macedońskich władz z kwietnia tego roku zdradzał, że Rosjanie byli sfrustrowani postawą Skopje. Szczerbak zagroził wówczas, że jeśli Macedonia nie odwzajemni pełnego rosyjskiego poparcia w obliczu "zagranicznej ingerencji" w macedońską politykę, jej stosunki z Rosją mogą ulec pogorszeniu. Poprzez "zagraniczną ingerencję" dyplomata miał na myśli poparcie Zachodu dla głównego rywala Gruewskiego, Zorana Zaewa.

Ostatecznie to właśnie ten drugi został premierem, kończąc w ten sposób długotrwały kryzys polityczny.
Zaew, który stoi na czele rządu złożonego z socjalistów i partii reprezentujących macedońskich Albańczyków, od dawna ostrzegał o rosyjskiej aktywności na Bałkanach.

- Uważam, że jeśli nic się w tej sprawie nie zrobi, to w obliczu niskiego zainteresowania UE i USA w tym regionie, Rosja będzie miała coraz więcej miejsca, by narzucać krajom swoje interesy - powiedział Zaew, cytowany przez OCCRP.

d24ji6b

Podziel się opinią

Share

d24ji6b

d24ji6b
Więcej tematów