ŚwiatByły więzień CIA doczekał się przeprosin Macedonii. Polska nadal nie zdobyła się na podobny gest

Były więzień CIA doczekał się przeprosin Macedonii. Polska nadal nie zdobyła się na podobny gest

Końca dobiega dramatyczna historia sprzed lat. Macedonia przeprosiła za wydanie CIA człowieka podejrzanego o terroryzm. Również w Polsce działały tajne więzienia, w których torturowano ludzi. Polska zapłaciła odszkodowania, ale nie przeprosiła.

Były więzień CIA doczekał się przeprosin Macedonii. Polska nadal nie zdobyła się na podobny gest
Źródło zdjęć: © Reuters / Agencja Forum
Jarosław Kociszewski

05.04.2018 | aktual.: 05.04.2018 15:37

Rząd w Skopie oficjalnie przeprosił Khaleda el-Masriego, pochodzącego z Libanu obywatela Niemiec, którego w grudniu 2003 r. aresztowały macedońskie służby pod zarzutem przynależności do Al Kaidy. Agenci CIA go bili, podtapiali i gwałcili. Trafił do nieoznakowanego więzienia w Afganistanie, a po czterech miesiącach koszmaru w środku nocy został porzucony przy drodze na albańskiej prowincji. W liście do el-Maseriego szef macedońskiej dyplomacji Nikola Dimitrow napisał, że jego kraj "szczerze przeprasza i wyraża bezwarunkowy żal" z powodu "niewłaściwego postępowania".

Mężczyźnie nie udowodniono popełnienia żadnego przestępstwa. W 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETCP) uznał, że Macedonia złamała prawo i nakazała wypłatę odszkodowania w wysokości 60 tys. euro. James Goldstone, adwokat el-Masriego, uważa, że wypłata zasądzonego odszkodowania, a teraz przeprosiny, to nadal za mało. Jego zdaniem Skopje musi wszcząć formalne dochodzenie i znaleźć winnych tego, co spotkało jego klienta.

Tajne więzienia CIA w Polsce

W okresie, którego dotyczą macedońskie przeprosiny, tajne więzienia CIA działały też w Polsce. Amerykańscy więźniowie byli przetrzymywani i torturowani w Starych Kiejkutach na Mazurach, a samoloty CIA lądowały na lotnisku w Szymanach.

Polski rząd oficjalnie się do tego nie przyznaje. Ówczesny premier Leszek Miller powiedział Wirtualnej Polsce, że sprawy nie komentuje z uwagi na nadal toczące się śledztwa. Europejski Trybunał Praw Człowieka wątpliwości jednak nie miał, przyznając odszkodowania Palestyńczykowi i Saudyjczykowi za czas spędzony w więzieniach na terenie Polski. Warszawa wypłaciła każdemu z nich po 100 tys. euro i pokryła koszty procesowe.

- Jeżeli ktoś ma coś na sumieniu, to Amerykanie, bo wszelkie zarzuty dotyczą tego, co oni robili, więc to oni powinni przepraszać – mówi Wirtualnej Polsce Janusz Zemke, wiceminister obrony w rządzie Millera, który jednak podkreśla, że wszystko, co wie o sprawie więzień CIA, pochodzi z prasy. – Trzeba też pamiętać, że Amerykanie wielokrotnie okłamywali przy tym swoich partnerów, czego przykładem jest inwazja na Irak. Twierdzili, że chodzi o broń masowego rażenia, której tam nie było.

Wojna z terrorem zmniejsza wrażliwość

Sprawy tajnych więzień, tortur i naruszania prawa człowieka w związku z wojną Zachodu (a zwłaszcza USA) z terrorem będą się jeszcze ciągnąć latami. Na początku roku prezydent Donald Trump podpisał dekret zezwalający na bezterminowe funkcjonowanie otoczonego ponurą sławą GTMO, czyli więzienia wojskowego w Guantanamo na Kubie. Jego poprzednik, Barack Obama obiecywał i próbował zamknąć więzienie otwarte w 2002 r. przez George’a Busha, lecz nie udało mu się w obliczu opozycji polityków twierdzących, że wojny z terrorem nie można toczyć w atłasowych rękawiczkach. Obecnie przebywa tam 41 więźniów.

Przez lata konfliktu CIA i inne służby zwalczające ekstremistów nauczyły się lawirować na granicy prawa wprost go nie łamiąc, albo przynajmniej nie robią tego w sposób tak rażący jak kilkanaście lat temu. Dziennikarze i obrońcy praw człowieka nadal patrzą na ręce rządom i służbom, które na przykład niechętnie rezygnują z metod przesłuchań często oznaczających tortury. Wątpliwości moralne budzi także masowe stosowanie dronów bojowych odpowiedzialnych za śmierć tysięcy ludzi w wielu miejscach na świecie, w tym wielu cywilów. Z drugiej strony, realne zagrożenie terrorystyczne spowodowało, że społeczeństwa gotowe są rezygnować z części swobód i praw. Spada również wrażliwość na liczbę ofiar i krzywdy wyrządzane ludziom w imię bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)