Trwa ładowanie...

Łukasz Szumowski zapowiada: "Chcemy odhospitalizować psychiatrię dzieci"

Minister zdrowia zapowiada zmianę modelu psychiatrii dziecięcej w Polsce. - Żeby żadne dziecko nie pozostało bez opieki - tłumaczy Łukasz Szumowski. Minister podkreśla, że jest świadom rosnącej liczby samobójstw wśród coraz młodszych osób.

Łukasz Szumowski zapowiada: "Chcemy odhospitalizować psychiatrię dzieci"Źródło: East News, fot: Jan Bielecki/East News
d1jlduy
d1jlduy

- Wiem, że liczba samobójstw dzieci rośnie. To trochę efekt zmieniającego się świata, ciągłej gonitwy w codziennym życiu. (...) Dobrze, że się o tym mówi, trzeba o tym rozmawiać i rozwiązywać problemy - zaznaczył w wywiadzie dla gazety.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski zapowiada zmiany

Odniósł się tym samym m.in. do reportażu "Miłość w czasach zarazy" opublikowanego na portalu onet.pl. Tekst mówi o dwóch nastolatkach, którzy trafiają na oddział psychiatrii dziecięcej. Jeden z nich, w kwietniu 2019 roku popełnił samobójstwo. Wcześniej miał być prześladowany przez rówieśników.

Minister zdrowia powiedział, że zna osobiście kilka "dość drastycznych przypadków problemów psychicznych" i zaznaczył, że cały model psychiatrii dziecięcej zostanie zmieniony, aby "żadne dziecko nie pozostało bez opieki".

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Kaczyński gotów do kampanii? Adam Bielan nie pozostawia wątpliwości

Łukasz Szumowski zapewnia: "Chcemy odhospitalizować tę psychiatrię"

- Właśnie rusza konkurs na 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Chcemy "odhospitalizować" tę psychiatrię dzieci, bo szpital często nie rozwiązuje problemów - mówił minister zdrowia.

Polityk dodał jednak, że nie będzie to sprawa łatwa i zapewne zajmie sporo czasu. Jak podkreślił, reforma dopiero się zaczyna, a dramat oddziałów psychiatrii dziecięcej trwał całe lata. Szumowski mówił wprost o winie wcześniejszej władzy. Dodał, że obecny rząd zastał w psychiatrii "absolutną zapaść", a teraz stara się zmienić sytuację.

d1jlduy

Minister zdrowia podkreślił też rolę finansów i zwiększonej dotacji budżetowej dla ministerstwa. W 2016 roku plan finansowy zakładał 70 mld zł na ochronę zdrowia, a wydano 68 mld zł, a w 2019 roku w planie było nieco ponad 96,5 mld zł, a ostatecznie wydano 104 mld zł.

Źródło: Gazeta.pl

Masz dla nas newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d1jlduy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jlduy
Więcej tematów