Trwa ładowanie...

"Ludzie, trzymajcie mnie... to nie jest możliwe" Były senator nie dowierza. Chodzi o ustawę PiS

Sejm przegłosował zmiany w ustawie o KRS oraz o ustrojów sądów. Opozycja alarmuje, że to koniec państwa prawa i trójpodziału władzy w Polsce. Do krytyków dołącza były senator PO Krzysztof Piesiewicz. Nie szczędzi mocnych słów. Wtórują mu internauci, którzy pytają: "To się dzieje naprawdę?!".

"Ludzie, trzymajcie mnie... to nie jest możliwe" Były senator nie dowierza. Chodzi o ustawę PiSŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dhzpzd9
dhzpzd9

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według nowej ustawy, ich następców wybierze Sejm.

Do przegłosowania zmiany w ustawach doszło mimo prób jego zablokowania przez opozycję, która - w większości - nie wzięła w głosowaniu udziału. Ale nie wszyscy. Przeciw było pięciu posłów - dwóch z PO i trzech z koła Republikanie. To właśnie "dzięki" nim rządzący zapewnili sobie ustawowe kworum 230 posłów. W rozmowie z nami przewodnicząca koła, posłanka Anna Siarkowska, ujawniła powody swojej decyzji.

Zobacz: PiS zmienia Sąd Najwyższy

"Legislacyjno-ustrojowa perwersja"

Zmiany w ustawach są komentowane nie tylko przez czynnych polityków. Oburzenia nie kryje m.in. były senator PO Krzysztof Piesiewicz, który odniósł się do nich na Twitterze.

dhzpzd9

W jednym z wpisów były senator skomentował kluczowy artykuł 87 paragraf 1, zgodnie z którym wszyscy sędziowie SN - poza tymi, których wybierze sobie minister sprawiedliwości - przejdą w stan spoczynku. "To jest legislacyjno-ustrojowa perwersja... w niszczeniu trzeciej władzy" - napisał.

Doszło do wymiany zdań z jednym z internautów. "Czy wyobrażał sobie Pan, że kiedykolwiek nas to spotka? To nawet nie jest historia na normalny film, chyba że jakiś gore" - spytał znanego scenarzystę.

"Bardzo się tego obawiałem... Ale cały czas byłem przekonany, że nie... Ale widziałem po drodze z ostatnich 10 lat straszne zaniedbania w pewnych sprawach..." - odparł Piesiewicz.

dhzpzd9

"Wszyscy coś zaniedbaliśmy przez ostatnie kilka lat..." - odpisał raz jeszcze internauta. "Proszę mi wierzyć... byli tacy, którzy widzieli błędy... i byli niszczeni... za dobrze się niektórzy poczuli..." - odpowiedział mu były senator.

"Ludzie, trzymajcie mnie... To nie jest możliwe..."

W kolejnym poście Piesiewicz wziął pod lupę fragment uzasadnienia do ustawy o Sądzie Najwyższym. "W życiu społecznym, poza normami prawnymi, funkcjonuje także system norm i wartości nie stypizowanych w ustawach, ale równie ugruntowany, wywodzący się z moralności czy wartości chrześcijańskich (...) Sąd Najwyższy w swych orzeczeniach winien ów dualizm uwzględniać" - czytamy w nim. Co na to były senator? "Ludzie, trzymajcie mnie... To nie jest możliwe..." - napisał.

Również w tym przypadku internauci nie zostawili wpisu bez odzewu. "To jak cytat jakiegoś bolszewickiego manifestu, tylko słowo 'partia' zastąpiono kościołem...", "To się dzieje naprawdę??!!" - pytali.

Inni snuli niepokojące przypuszczenia: "Przegrana PiS-u w wyborach będzie uznana za sprzeczną z zasadą sprawieliwości społecznej i... wybory będą nieważne...".

dhzpzd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzpzd9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj