PolskaLudowcy chcą debaty o RTV

Ludowcy chcą debaty o RTV

Klub PSL zwróci się do marszałka Sejmu o
zorganizowanie pod jego patronatem debaty z udziałem
przedstawicieli mediów prywatnych i publicznych, dotyczącej
rządowego projektu nowelizacji ustawy o RTV.

19.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapowiedział to w piątek szef Klubu Zbigniew Kuźmiuk podczas spotkania z reprezentantami mediów prywatnych. Posłowie PSL wysłuchali wielu gorzkich uwag pod adresem projektu nowelizacji.

Ani jeden punkt nowelizacji ustawy nie daje mi optymizmu. Z mojego punktu widzenia przestrzeń dla mediów komercyjnych kurczy się w sposób dramatyczny - mówił prezes TVN Piotr Walter. Jego zdaniem, ustawa ma charakter bardziej represyjny niż wspomagający media.

Według mecenasa Józefa Birke z Polsatu, jeżeli nie zostanie zachowana równowaga między mediami publicznymi i prywatnymi, te ostatnie będą w zaniku.

Wypuszczamy bubel legislacyjny. Boję się, że świat i Europa będą się z nas śmiać - powiedział. Zdaniem Birke, należałoby przyjąć małą nowelizację, która obejmie tylko przepisy dostosowujące ustawę do prawodawstwa UE, a nad pozostałymi rozwiązaniami przeprowadzić konsultacje.

Ten pomysł poparł redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Uchwalmy to, co jest niezbędne z punktu widzenia negocjacji z UE. To jest niekontrowersyjne i pilne. Wszystko inne przejrzyjmy - powiedział.

Michnik podkreślił, że nie jest przeciwny obecności zachodniego kapitału na polskim rynku, ale jest przeciwny dyskryminacji polskiej spółki w stosunku do zachodniego kapitału.

Niezależnie od intencji twórców projektu, rezultat jest taki, że debata publiczna zostaje podporządkowana woli i decyzji formacji politycznej aktualnie sprawującej władzę. Wszystko jedno, czy jest to formacja lewicowa, prawicowa czy centrowa - powiedział.

To jest niebezpieczne, bo rdzeniem porządku demokratycznego są wolne, niezależne media. Jeżeli się w to uderzy, to wraca się do porządku etatystycznego, kiedy państwo wie lepiej od obywatela co powinien kupować, co powinien jeść, oglądać czy czytać - dodał Michnik.

Zwracając się do posłów PSL naczelny "GW" powiedział: w waszych rękach jest, czy ten zły projekt będzie zmieniony. Bo on się nie może sprawdzić. On jest wbrew logice demokracji, wbrew wolnemu rynkowi i wbrew elementarnemu interesowi narodowemu. Nie może bokser wychodzić na ring, gdy ma jedną rękę związaną - dodał.

Wiceprezes PSL Marek Sawicki, komentując przebieg spotkania z nadawcami powiedział, że jest to dobry początek współpracy w obronie polskiego rynku. Wyraził nadzieję, że będzie to dotyczyło także innych dziedzin.

Birke poinformował, że nadawcy niepubliczni stworzyli zespół, który opracował propozycje dotyczące zarówno małej nowelizacji, jak i uwagi dotyczące każdego przepisu projektu. Dodał, że te propozycje są gotowi przedstawić na posiedzeniu klubu PSL. (and)

ustawaradiofoniatelewizja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)