Lubelskie murale
"Za czym kolejka ta stoi?" - zobacz zdjęcia
Budzą podziw nie tylko w Polsce, ale i za granicą
Lubelskie murale cieszą się dużym uznaniem, nie tylko w Polsce ale i za granicą, gdzie publikacje na ich temat pojawiają się m.in. w specjalistycznych portalach internetowych.
Sama nazwa "mural" ma hiszpańskie korzenie i oznacza monumentalne, ścienne dzieło malarstwa dekoracyjnego.
Jak odróżnić zwykłe graffiti od muralu? Podczas gdy graffiti przeważnie składa się z liter i jest swoistym "podpisem" autora w przestrzeni miejskiej, murale są pracami wielkoformatowymi, odnoszącymi się do kwestii społecznych, kulturowych czy też historycznych. W Lublinie takimi pracami są choćby "Lubelski Lipiec" czy "Ściana Wschodnia".
Malowidła te pełnią także funkcję praktyczną - zmieniają brzydkie ściany w coś, na co przyjemnie jest popatrzeć. Dlatego też często pojawiają się w miejscach zaniedbanych i wykluczonych, pozytywnie je odmieniając.
Na zdjęciu obok: mural z 2010 roku przy ul. Mełgiewskiej, koło wiaduktu kolejowego. Upamiętnia lubelskie strajki z lipca 1980 roku czyli Lubelski Lipiec. Autorem malowidła jest Kamil Kuzko, a organizatorem akcji Europejska Fundacja Kultury Miejskiej razem z samorządem województwa lubelskiego.
Zobacz więcej najciekawszych lubelskich murali na kolejnych stronach galerii.
(WP.PL/meg)