PolskaLPR chce zawieszenia członkostwa w gospodarczej integracji z UE

LPR chce zawieszenia członkostwa w gospodarczej integracji z UE

Liga Polskich Rodzin chce "zawieszenia członkostwa (Polski) w niektórych aspektach integracji gospodarczej z Unią Europejską". Projekt uchwały Sejmu w tej sprawie wpłynął do laski marszałkowskiej - poinformował dziennikarzy lider LPR Roman Giertych.

Giertych liczy, że "że Sejm wezwie rząd do rozważenia zawieszenia członkostwa w niektórych aspektach integracji".

Lidze chodzi o wprowadzenie retorsji gospodarczych, jeśli Unia wprowadzi wobec Polski klauzulę ochronną na przykład na eksport polskich towarów na rynki unijne. "W takim przypadku chcemy, żeby rząd rozważył wprowadzenie retorsji w postaci analogicznych klauzul ochronnych" - podkreślił Giertych.

"To samo dotyczy sytuacji, kiedy Unia zagrozi nam czy zrealizuje swoje zagrożenia i zawiesi wpłaty do funduszy strukturalnych bądź do dopłat bezpośrednich" - zaznaczył polityk. Jego zdaniem, Polska powinna wówczas "stosownie do tych ograniczeń ograniczyć wpłaty składki do budżetu unijnego".

Kolejna kwestia to art. 23 Traktatu Akcesyjnego, na podstawie którego - zdaniem LPR - UE przygotowuje decyzje o ograniczeniu limitów na mleko i inne polskie towary. "Powinniśmy w tym zakresie znaleźć możliwości eksportowe takich produktów powyżej kwot określonych decyzją UE poza granice Unii" - uważa Giertych.

Polityk LPR uzasadnił, że "taka działalność opierałaby się o prawo międzynarodowe, które stanowi, że jeśli jedna ze stron nie przestrzega traktatu międzynarodowego, to druga strona ma prawo wystosować odpowiednie, nie zbyt nadmierne, ale jednak, retorsje".

W projekcie uchwały Liga zwraca się do rządu o rozważenie możliwości zaskarżenia decyzji Komisji Europejskiej sprzecznych z polskim interesem bądź Traktatem Akcesyjnym. Ale - jak podkreślił Giertych - nie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, ale do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który jest bardziej niezależny.

Giertych zapowiedział, że Liga będzie się domagać, aby pierwsze czytanie projektu uchwały odbyło się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, na początku grudnia. "Jeszcze dziś złożę wniosek do marszałka o poszerzenie porządku obrad" - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)