Trwa ładowanie...

Lokale wyborcze Lublin w wybory 2019. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?

Na chwilę przed wyborami parlamentarnymi 2019 wielu głosujących zastanawia się jak głosować oraz jak znaleźć swój lokal wyborczy. Odpowiedź na oba pytania jest bardzo prosta. Przypominamy również, jakie są godziny otwarcia lokali wyborczych.

Lokale wyborcze Lublin w wybory 2019. Godziny otwarcia lokali wyborczych. Jak sprawdzić gdzie można zagłosować? Jak głosować, żeby głos był ważny?Źródło: 123RF
d469lw0
d469lw0

Lokale wyborcze Lublin na wybory 2019. Do której czynne? Jak znaleźć swój lokal?

Przypominamy, że lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 rano do godziny 21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej, a wraz z nią godziny pracy lokali wyborczych.

Znalezienie właściwego lokalu wyborczego jest bardzo ważne. Podczas wyborów parlamentarnych głos można oddawać jedynie w miejscu zameldowania, chyba że wcześniej zmieniło się rejestr wyborców, spis wyborców lub zdobyło zaświadczenie o prawie do głosowania.

Gdzie można znaleźć swój lokal wyborczy? Na wielu tablicach ogłoszeniowych rozwieszonych na klatkach schodowych pojawiły się kartki z informację, gdzie mieszkańcy danego bloku będą mogli głosować w niedzielę 13 października.

Lokale wyborcze są dobrze oznaczone, a przed każdym z nich powinna znajdować się tablica informacyjna z adnotacją zawierającą spis ulic wchodzących w skład danego obwodu. Co to oznacza? Można wybrać się na spacer do pobliskich szkół, urzędów miasta lub gmin, a także przedszkoli i domów kultury, żeby zweryfikować, gdzie znajduje się lokal wyborczy odpowiedni dla naszego miejsca zameldowania.

d469lw0

Najszybszym sposobem na znalezienie swojego lokalu wyborczego będzie skorzystanie ze strony wybory.gov.pl. Wystarczy wejść w zakładkę "wyszukiwarka obwodów" i w polu wyszukiwania wpisać swój adres zameldowania. System wyświetli dokładny adres lokalu wyborczego na wybory 2019.

Gdyby automatyczne wyszukiwanie nie zadziałało, na podanej stronie można ręcznie wyszukać swój lokal wyborczy. Wystarczy kliknąć odpowiednie części mapki lub tabeli po prawej stronie. Żeby ułatwić wam wyszukiwanie swojego lokalu wyborczego, poniżej umieszczamy linki do lokali wyborczych w Lublinie i województwie Lubelskim

d469lw0

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować, żeby głos był ważny?

Drugą ważną kwestią związaną z niedzielnymi wyborami parlamentarnymi jest kwestia prawidłowego oddawania głosów.

Przypominamy, że do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości. Może nim być dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport lub prawo jazdy. Dokument trzeba będzie przedstawić komisji podczas odbierania kart do głosowania.

Jak głosować, żeby głos był ważny? Procedura jest bardzo prosta. Na kartach do głosowania należy zaznaczyć tylko jedno nazwisko, tzn. na karcie z kandydatami do Sejmu stawiamy znak "X" w kratce obok jednego kandydata. Tak samo w przypadku karty z kandydatami do Senatu. Stawiamy znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata.

Głos nieważny to taki:

  • na którym znak "X" został wstawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata
  • na którym znak "X" nie został postawiony przy żadnym nazwisku
  • na którym głosujący dopisał nazwisko kandydata i postawił znak "X" przy jego nazwisku
  • na którym nazwisko kandydata zostało zaznaczone w inny sposób niż wstawienie znaku "X"

Co ważne, kreski znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki z nazwiskiem kandydata. W innym przypadku głos również będzie nieważny.

Podczas wyborów parlamentarnych 2015 oddano 394664 nieważnych głosów w wyborach do Sejmu i 604947 nieważnych głosów w wyborach do Senatu.

d469lw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d469lw0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj