Niesamowite odkrycie. Nad Wisłą odkopano statek z XV wieku
Po kilkuset latach łódź z czasów Kolumba znów ujrzała światło dzienne. Ten rzeczny statek służył flisakom do transportowania zboża. Świetnie zachowany archeologiczny zabytek jest największym odkrytym wrakiem w tej części Europy.
Po raz pierwszy na ślady średniowiecznej szkuty, czyli żeglownej płaskodennej jednostki, natrafiono w okolicach Czerska dekadę temu. W trakcie prac melioracyjnych właściciele terenu, na którym obecnie rośnie sad, odnaleźli fragmenty desek.
Gdy na miejsce przybyli archeolodzy z Muzeum Morskiego w Gdańsku, podjęto decyzję o osuszeniu niewielkiego zbiornika, na dnie którego spoczywał wrak. Na jego wydobycie i konserwacje brakowało jednak pieniędzy, postanowiono więc zabezpieczyć pozostałości statku i ponownie go zasypać.
Teraz pieniądze się znalazły. Wykopaliskami zajęli się specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Rybnie oraz firmy Archcom z Gdańska. Pracują nad starannym odkopaniem szkuty i jej oczyszczeniem. Niestety wrak jest zbyt delikatny, aby wydobyć go w całości.
Trzeba więc przewieźć statek w kawałkach. Aby podczas transportu do Ośrodka Magazynowo-Studyjnego PMA nic się nie zagubiło, wszystkie fragmenty muszą zostać szczegółowo opisane. Następnie drewniane elementy umieści się w specjalnych wannach, gdzie czeka je "kąpiel" w roztworze polimeru.
Na końcu całość będzie stopniowo osuszana. Ten zabieg może zająć nawet do ośmiu lat. Koszt przedsięwzięcia nie będzie mały. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", mazowiecki samorząd zadeklarował wypłacanie na ten cel co roku 300-400 tys. zł.
Nie wiadomo jeszcze, gdzie kadłub szkuty po konserwacji będzie prezentowany. Jest szansa, że stanie się głównym eksponatem niezbudowanego dotąd Muzeum Żeglugi Wiślanej. Czersk byłby najbardziej prawdopodobną lokalizacją tej placówki.
Przeczytaj też: Półmetrowy niewybuch leżał pod chodnikiem. Wezwano saperów
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl