Trwa ładowanie...

Niesamowite odkrycie. Nad Wisłą odkopano statek z XV wieku

Po kilkuset latach łódź z czasów Kolumba znów ujrzała światło dzienne. Ten rzeczny statek służył flisakom do transportowania zboża. Świetnie zachowany archeologiczny zabytek jest największym odkrytym wrakiem w tej części Europy.

Niesamowite odkrycie. Nad Wisłą odkopano statek z XV wiekuŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski
d1p4exw
d1p4exw

Po raz pierwszy na ślady średniowiecznej szkuty, czyli żeglownej płaskodennej jednostki, natrafiono w okolicach Czerska dekadę temu. W trakcie prac melioracyjnych właściciele terenu, na którym obecnie rośnie sad, odnaleźli fragmenty desek.

Gdy na miejsce przybyli archeolodzy z Muzeum Morskiego w Gdańsku, podjęto decyzję o osuszeniu niewielkiego zbiornika, na dnie którego spoczywał wrak. Na jego wydobycie i konserwacje brakowało jednak pieniędzy, postanowiono więc zabezpieczyć pozostałości statku i ponownie go zasypać.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: ciacho5

Teraz pieniądze się znalazły. Wykopaliskami zajęli się specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Rybnie oraz firmy Archcom z Gdańska. Pracują nad starannym odkopaniem szkuty i jej oczyszczeniem. Niestety wrak jest zbyt delikatny, aby wydobyć go w całości.

d1p4exw

Trzeba więc przewieźć statek w kawałkach. Aby podczas transportu do Ośrodka Magazynowo-Studyjnego PMA nic się nie zagubiło, wszystkie fragmenty muszą zostać szczegółowo opisane. Następnie drewniane elementy umieści się w specjalnych wannach, gdzie czeka je "kąpiel" w roztworze polimeru.

Na końcu całość będzie stopniowo osuszana. Ten zabieg może zająć nawet do ośmiu lat. Koszt przedsięwzięcia nie będzie mały. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", mazowiecki samorząd zadeklarował wypłacanie na ten cel co roku 300-400 tys. zł.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie kadłub szkuty po konserwacji będzie prezentowany. Jest szansa, że stanie się głównym eksponatem niezbudowanego dotąd Muzeum Żeglugi Wiślanej. Czersk byłby najbardziej prawdopodobną lokalizacją tej placówki.

Źródło: Agencja Gazeta

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Pożar barki przy moście Łazienkowskim w Warszawie

d1p4exw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p4exw
Więcej tematów