Trwa ładowanie...
dt5icgk

Litwa: weterani nie śpieszą z pojednaniem


Datę podpisania deklaracji o pojednaniu weteranów wojny polskiej Armii Krajowej i litewskiej "Vietinës rinktinës" odroczono na czas nieokreślony.

dt5icgk
dt5icgk

Weterani wojny z Armii Krajowej i z litewskiej "Vietinës rinktinës", którzy w latach drugiej wojny światowej walczyli przeciwko sobie na Wileńszczyźnie, wiosną br. zaczęli mówić o historycznym pojednaniu.

Na początku marca w Wilnie odbyło się spotkanie weteranów obu byłych związków wojskowych, na którym umówiono się, aby w kwietniu w jednym z miejsc bitew Armii Krajowej i litewskiej "Vietinës rinktinës" podpisać deklarację o zgodzie.

"Tekst deklaracji nie jest jeszcze uzgodniony, pracę tę utrudnia też fakt, że związek żołnierzy litewskiej "Vietinës rinktinës" w całym kraju ma wiele oddziałów. Prócz tego, gdyby nawet deklarację zaaprobowali Litwini, nie jest jasne, czy tekst deklaracji byłby do przyjęcia również dla Polaków" - powiedział Robertas Šapronas, dyrektor Departamentu Łączności Publicznej Ministerstwa Ochrony Kraju.

Zaznaczył on, że nie należy się spodziewać, by porozumienie zostało wkrótce podpisane.

dt5icgk

W czasie okupacji nazistowskiej w latach drugiej wojny światowej litewska "Vietinë rinktine", pod dowództwem generała Povilasa Plechavičiusa, walczyła na Wileńszczyźnie z partyzantką sowiecką i Armią Krajową.

Naziści postanowili zlikwidować tę jednostkę. W maju 1944 r. aresztowali jej dowódcę P. Plechavičiusa, sztab i część innych oficerów, rozstrzelali 100 jej żołnierzy, blisko 3000 wywieźli na roboty przymusowe do Niemiec.

Armię Krajową na Litwie rozbroiły wojska okupacyjne sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego, które w tym samym roku wkroczyły do Wilna. Dowódca polskich partyzantów - gen. "Wilk" - został aresztowany i wywieziony do Moskwy. Ten sam los spotkał też wielu innych bojowników. (pr)

dt5icgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5icgk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj