Litewski sąd: nazwy ulic w języku polskim są nielegalne
Administracja samorządowa rejonu wileńskiego powinna w ciągu miesiąca zamienić tablice z nazwami w językach litewskim i polskim na tablice z nazwą jedynie w języku litewskim - orzekł Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny.
Sąd podkreślił, że językiem państwowym na Litwie jest język litewski, dlatego wszystkie nazwy ulic mają być pisane wyłącznie w języku litewskim.
Przewidziane natomiast w aktach prawnych wyjątki, głoszące, iż napisy mogą być pisane również w języku mniejszości narodowej zwarcie zamieszkałej w danej miejscowości, sąd ocenił jako możliwość o charakterze ogólnym.
Kierownik wydziału prawno - administracyjnego samorządu rejonu wileńskiego Audrius Bulnis poinformował, że władze rejonu zapewne skorzystają z możliwości odwołania się do Naczelnego Sądu Administracyjnego i zamierzają też wnioskować, by kwestię używania napisów w językach mniejszości narodowych rozstrzygnął Sąd Konstytucyjny.
Od dłuższego czasu na Litwie trwa dyskusja na temat używania tablic z nazwami ulic w dwóch językach - litewskim i polskim - w rejonach wileńskim i solecznickim, które zamieszkują przede wszystkim Polacy.
Zgodnie z Europejską Konwencją Ramową Ochrony Mniejszości Narodowych i Europejską Kartą Samorządową, które Litwa podpisała i ratyfikowała, a także litewską ustawą o mniejszościach narodowych, na terenach zwarcie zamieszkanych przez mniejszość narodową ma ona prawo do napisów informacyjnych w swoim języku. Jednak jest to sprzeczne z litewską ustawą o języku państwowym. (sm)
Aleksandra Akińczo